Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2023'ün Aralık ayında Atina'da Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis'i ziyaretinde yapılan görüşmeler sonucu Türk turistlere Yunan adalarına giriş için kapıda vize uygulaması üzerinde anlaşma sağlanmıştı. Kapıda vize için başvurular 3 Nisan itibarıyla başladı. Kapıda vize için istenen evraklar Schengen vizesi kadar detaylı olmasa da 7 gün öncesinden hazırlanarak yetkili acentelere teslim edilmesi gerektiği bilgisi verildi. Ayrıca otelde konaklamayacak olan ve oraya arkadaşlarının yanına gidecek olan Türk vatandaşları için yanlarında konaklayacak olduğu kişilerin bilgilerini içeren evrakı doldurarak Yunan polisine teslim etmesi gerektiği belirtildi.

Vize için istenen evraklar

Marmaris- Rodos feribot acentesi yetkilisi Sertaç Eraslan, kapıda vize uygulamasında istenen belgelerle ilgili konuşarak, "İstenilen belgeler normal Schengen kadar detaylı olmasa da geçerli bir pasaport fotokopisi, 3 adet fotoğraf, elektronik ortamda doldurulmuş başvuru formu, bunun yanında kalmalı gidiliyorsa konfirmasyonlu bir otel rezervasyonu ve gidiş dönüş gemi biletiyle sigorta belgesi ile vize başvurularını yapabilirler. Kapıda vize başvuru şartları tam olarak geçtiğimiz Pazar akşamı netlik kazandı ve bu Pazartesi sabahı itibarıyla bir yoğunluk başladı. Feribot firmaları olarak biz burada bir aracıyız, vizeyi veren kurum aslında Rodos pasaport polisidir. Biz sadece evrakları burada toplayıp ona iletmekle görevliyiz. 7 iş gününden önce bize getirebilirsin. Biz karşıya gönderiyoruz inceleniyor eğer gitmesine mani bir durumu varsa zaten kendisine bildiriyorlar ama öyle bir problem yoksa müşteriler gidebiliyor" şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıca kapıda vize uygulamasında tatil süresinin 7 günle sınırlı olduğu, yeşil pasaport ve Schengen vizesi bulunan kişilerin bu uygulamadan muaf tutulduğu öğrenildi.
A W177463 02A W177463 01

Editör: Haber Merkezi