Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca turizm bölgelerinde nüfusun yaz döneminde ciddi artış gösterdiğine dikkat çekerek, “Turizm bölgelerinde bazı maddeler muaf tutulmalı” dedi. Ayrıca ihaleye girip 2,5 milyon TL artı KDV bedelle Değirmenbaşı mevkiindeki mesire alanı ihalesi aldıklarını hatırlatarak, buralara tasarruf tedbiri nedeniyle projelerini hayata geçiremedikleri takdirde, paranın sokağa atılmış olacağını söyledi. Whatsapp Görsel 2024 06 03 Saat 14.41.03 48Faba2B-1“Mevsimlik Eleman Almamız Gerekiyor”

Yaz döneminde Fethiye nüfusu 3-4 katına çıktığı için tasarruf tedbirleriyle ilgili bazı ekstra düzenlemeler yapılması gerektiğini vurgulayan ve tüm turizm bölgelerindeki belediyeleri ilgilendiren konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Alim Karaca yaptığı açıklamada, “İktidar partisinden olan arkadaşlara, ‘tasarruf tedbirleriyle’ ilgili düşüncelerimizi üst makamlara iletilmesini istedik. Bakın; bir personel emekli olmadan, başka bir personel alımı yapamıyoruz. Araç alamıyoruz. Turizm bölgelerinin muaf tutulması gerekilen konular var. Fethiye’de 200 - 250 bin nüfus var. Yaz döneminde veya bayramda bu rakam 600 bin ile 1 milyon arasına ulaşıyor. Örneğin, temizlik konusunda personelimiz nasıl yetişecek? Bizim özellikle temizlik işleriyle ilgili, mevsimlik eleman almamız gerekiyor. Yoksa buradaki esnaflarımız mağdur olur” dedi.

“Belediyenin Parası Çöpe Atılmış Olacak”

Açıklamasını sürdüren Karaca, “Geçtiğimiz günlerde ihaleye girdik. Değirmenbaşı mevkiindeki ihaleyi, 2.5 milyon TL artı KDV bedelle biz aldık. Tasarruf tedbirleri 3 yıl sürecek. 3 yıl içinde biz burada bir şey yapamazsak, belediyenin parası çöpe atılmış olacak. Değirmenbaşı’nda 5000 öğrenci eğitim görüyor. Burada 5000 öğrencimizin güvenliği çok önemli. Ayrıca güvenli bir şekilde vakit geçirecekleri bir sosyal alan oluşturacağız. 3 yıl boyunca tasarruf tedbirleri sürecek. Bir belediye 3 yıl boyunca ne yapacak. Sadece çöp mü temizleyecek? Biz hayırseverler ve kendi emeklerimizle hizmetler zaten yapacağız. ‘Bacasız sanayi’ olarak tabir edilen turizm bölgelerinde; tasarruf tedbirlerlerinde bazı özel düzenlemeler yapılması şart” diye konuştu.

Editör: Onur Çadır