Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı kurtuluş mücadelesinin 105. yıldönümünü ve Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutlamanın gururunu yaşıyoruz.  19 Mayıs 1919’daki tarihi hamle, ülkemizi paylaşmaya cüret edenlere Atatürk ile dava arkadaşlarının verdiği kesin bir karşılıktı. Ulus egemenliğine dayanan tam bağımsız Türkiye hayalinin ilk ateşinin yakıldığı yer Samsun ve tarih 19 Mayıs 1919’dur. Ulu önderimiz 19 Mayıs 1919’da Bandırma adlı eski bir vapur ile Samsun’a çıkmış, sonrasında Kurtuluş Savaşı’nı örgütlemeye başlamış ve yurdumuzu düşman işgalinden kurtarmak için yaptığı dahiyane planları tek tek uygulamaya başlamıştı.

Atatürk; ‘Gençler! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizlersiniz. Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek ve yaşatacak sizlersiniz’ demiş ve bu mesajında gençlere duyduğu güveni göstermişti. Bu güzel ülke, çok karanlık günlerin içinden geçerek, işgallere uğrayarak, yüzbinlerce genç insanını vatan savunmasında kaybederek bugünlere geldi. Bunu hiç kimse, özellikle de gençlerimiz asla unutmasınlar. Ulu Önderin, ‘Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir’ şeklindeki sözleri her zaman genç kardeşlerimizin rehberi olmalıdır. Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün yolunda yürümeye devam ettiği sürece sonsuza dek yaşayacak, aksi halde karanlık bir meçhule savrulacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere, ülkemizin ve ulusumuzun bölünmez bütünlüğü için canlarını veren kahraman şehitlerimizi, bu uğurda mücadele eden gazilerimizi bir kez daha saygıyla ve minnetle anıyor,  gençlerimizin bu özel bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”

Editör: Onur Çadır