Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir’in yaklaşık 1 hafta önce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığına bir dilekçe göndererek esnaf ve sanatkarların, esnaf kefalet kooperatifi aracılığı ile kullandığı kredi faiz oranlarının geri çekilmesi için gerekli girişimlerin yapılmasını istedi. Esnafların işyerlerini yenilemek için kredi kullandığını belirten Soydemir, “Devletimizin acilen bu yanlışlıktan geri çekilmesini istiyoruz” dedi. Ayrıca merkezdeki Fethiye sanayisinin yerinde kalması gerektiğini vurgulayan Soydemir, ilçenin 2. sanayiye ihtiyacı olduğunu söyledi.

 “Devletimizin Acilen Bu Yanlışlıktan Geri Çekilmesini İstiyoruz”

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, ‘’Esnaf ve sanatkarlarımızın Halk bankasından kullanmış olduğu kredi faiz oranlarında artış olmuştu. Esnaf neden kredi alır? İşyerinde yenilik yapmak veya teknolojiye ayak uydurmak için, esnaf kredi kefaletten kredisini alıyor. Bu kredinin de faiz oranı bellidir. Faiz kredi oranlarında yükselme oluyor. Bu durum esnaflarımızı da etkiliyor. Bu yapılmaz. 1998 yılında da böyle bir durum olmuştu. Esnaf ve Sanatkârlarımıza haksızlık...  Devletimizin acilen bu yanlışlıktan geri çekilmesini istiyoruz. Ayrıca devletimizden de geri çekmek için destek bekliyoruz. Biz yazımızı 17 Mayıs’ta yazıp gönderdik. Esnaf ve Sanatkârlarımızın nasırlı elleri kirli olsa da yüreği temizdir ve biz onların yanındayız. 34 yıldır biz bu işi yapıyoruz. Yaptığımız işi de çok iyi biliyoruz. Ama sosyal medyada bazı kişiler bilip bilmeden yanlış yazı yazıyorlar. Esnaf ve Sanatkarlarımıza bilgi kirliliği yapıyorlar. Esnaflar her şeyi biliyor.’’ dedi.
Whatsapp Görsel 2024 05 23 Saat 20.09.52 222Ff1Bc“Sanayi Buradan Kalkmasın, Kalkamaz”

‘’Bu ekonomik krizin sebebi bizim esnaf ve sanatkarlarımız mı yani? Esnaflarımız tüm gün didinip çalışıyor, evlerine ekmek götürüyorlar. İnsanlar teknoloji kullanmasınlar mı? Böyle bir şey olabilir mi? Faiz oranları belirleniyor, sonrasında da yükseltiliyor. Bu yanlış bir olay… Bu durumun geri çekilmesini talep ediyoruz. Sanayiye gittiğim zaman bana sorulan tek soru, sanayi ne zaman taşınacak?’ sorusu oluyor. Hatta sizler de biliyorsunuz, üniversitelerle beraber bir çalışma yaptık. Ayrıca bu sanayi buradan kalkmasın, kalkamaz. 2. Sanayi için alternatifler aradık. Çalışmalarımızda Yakacık Mevkii ve Motokros yapılan Dont ile Çırpı mevkii ortasında bir yer, hem Fethiye hem de Seydikemer olarak düşünmüştük. Muğla’da 2 kooperatif var. Bu konu ile ilgili de görüşmelerimiz oldu. Ne kadar çok insan olursa o kadar çok da destek olur. Tabi ki siyasi ayağı da olacak. Hep beraber çalışacağız. Esnaf ve Sanatkarlarımız için burada ne kurulacaksa da şu an çalışmalarını yapıyoruz. Esnaf ve Sanatkârlarımızın sıkıntıları zaten belli. Gerekli tüm çalışmalarımızı hayata geçirmek için uğraşıyoruz.’’ Diye konuştu.

Editör: Erdoğan Cankuş