Fethiye Belediyesi ve Foto Kandiye Şükrü işbirliğindeki etkinlik, Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi sergi alanında gerçekleştirildi. Fethiye Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi ile AKUT Fethiye Ekibi üyelerinin de katıldığı programda Foto Kandiye Şükrü’nün arşivinde yer alan Fethiye depremi fotoğrafları sergilendi. Depremin 67’inci yıldönümünde açılan sergiyi, vatandaşlar ve öğrenciler gezdi. Ekip üyeleri fotoğraflarda o dönemde yapılan arama kurtarma ve yardım faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler aktardı.

Deprem hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan serginin açılışına Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli, Fethiye Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi ile AKUT Fethiye Ekibi üyeleri katıldı. Dönemin yöneticilerinin afet öncesinde ve sonrasında yaptıkları çalışmaların da fotoğraflarla anlatıldığı sergi, gezenlere duygusal anlar da yaşattı.

Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli yaptığı açıklamada, “1957 yılında sabah erken saatlerde meydana gelen 7.1 şiddetindeki depremin ardından binlerce bina yıkılmış ve hasar görmüştür. Dönemin kaymakamının sağduyulu davranışı ile çok fazla can kaybı yaşanmamıştır. İnsanlar depreme dışarıda bekledikleri anda yakalanmışlardır. Böyle şiddetli bir deprem için ucuz atlatıldığını söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Açıklamasını sürdüren Başkan Yardımcısı Bolelli, “Deprem ülkemizin ve Fethiye’nin gerçeğidir. Tarih boyunca Fethiye’de şiddetli depremler yaşanmış. Bu sergiyi farkındalık oluşturmak ve yapıların inşasında gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak amacıyla açtık. Unutarak veya görmezden gelerek depremi yok sayamayız. Bu doğanın bir gerçeği… Doğrusu gereken tedbirleri alarak yaşama devam etmek. Dilerim sergiyi gezenler, Fethiye’nin deprem gerçeğini tekrar göz önüne alırlar. Unutmayalım geçen yıl çok ciddi bir deprem afeti yaşadık. Gerekli tedbirleri almaktan hiçbir zaman çekinmeyelim. Özellikle konu hakkında çocuklarımızı bilinçlendirelim” dedi.

D S C 0238D S C 0235D S C 0223D S C 0222D S C 0220

Editör: Onur Çadır