Belirlenen bu alanlara izinsiz giriş yapanlara cezai işlem uygulanacak.  

Fethiye sınırları içerisinde ve kırsal alanlarda çıkacak yangınları önlemek, orman yangınlarında ve öncesinde alınabilecek tedbirleri, yapılacak işlemleri belirlemek ve milli servet olan ormanları yangınlara karşı korumak amacı ile 23 Haziran 2023 tarihinden 31 Ekim 2023 tarihine kadar piknik ve mesire alanları dışında ki ormanlık alanların girişi yasaklandı. Belirlenen bu alanlara izinsiz giriş yapanlara cezai işlem uygulanacak. 

Yaz aylarının gelmesi ile sıcaklıkların arması ve buna bağlı olarak orman yangını riskinin de artması ile beraber çeşitli önlemler alınmaya başlandı. Orman yangınları olarak birinci derece riskli alanda bulunan Fethiye ve çevresinde de ormanlara girişler izne bağlanarak yasaklandı. Buna göre Muğla Valiliği aldığı kararla Karaağç-Göcek ormanları, Göcek-Gökceovacık-Çöğmen-Narlı – Gürleyik- Nif- Arpacık ormanları, Yanıklar-İnlice ormanları, Yanıklar-Fethiye-Seydikemer ormanları, Kayaköy-Ölüdeniz ormanları, Babadağ-Mendos ormanları, Çaltıözü ormanları, Faralya-Kelebekler Vadisi ormanları, Dodurga ormanları, Seydikemer ormanlarına girişler yasaklandı. Bu alanlara izinsiz girenlere cezai işlem uygulanacak.

Alınan karar kapsamında tescillenmiş piknik ve orman parkı alanlarının yasak kapsamında olmadığı ifade edildi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, "Muğla İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonun 03.04.2024 tarih ve 2024/01 sayılı kararının 22’ inci maddesine dayanarak aşağıda sınırları belirtilen ormanlara girişlerin, 01.06.2024 – 31.10.2024 tarihleri arasında yasaklanması, 6831 Sayılı Orman Kanunun 74’ üncü maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 9’ uncu ve 66’ncı maddeleri uyarınca uygun görülmüştür" denildi.

Editör: Onur Çadır