Seydikemer ilçesinde bir aile şirketi kuran Hasan Karabulut tam 14 yıldan bu yana Avrupanın 4 ülkesine her yıl Kuzu Göbeği ihracatı gerçekleştiriyor. Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde Dağların yüksek kesimlerinde yetişen Kuzu Göbeği mantarını orman köylüsüne toplatan Hasan Karabulut soğuk hava zincirini aksatmada artı 5 derecede İngiltere, Almanya, Fransa ve İsviçreye kadar uçakla ulaştırıyor. Geçtiğimiz yıllarda hemen her yıl 7 ile 8 bin kilo ihracat gerçekleştiren Karabulut bu yıl verim düşük olunca 3 bin kilo ihracat gerçekleştirebildi.

Dağlardan toplanan Kuzu Göbeği mantarını önce İhraç şekline getirten ve talebe göre 1 ve 3 kilogramlık paketler haline getirten Hasan Karabulut Seydikemer ve Fethiye İlçe tarım müdürlüklerinde işlemleri tamamlattıktan sonra Avrupanın 4 ülkesine ulaştırıyor. İngiltere, Almanya, Fransa ve İsviçrede en lüks restorant ve otellere satıldığı öğrenilen kuzu göbeği mantarı 35-40 Euro arasında satılıyor.

2014 yılında amatör bir şekilde bir kaç kilo mantar İhraç ederek işe başladığını söyleyen Hasan Karabulut hemen her yıl 7-8 tona kadar kuzugöbeği İhraç ettiklerini söyledi. Talebe ve ürün durumuna göre ihracatı Fethiyede Mustafa Kılınç’a ait Kılınç ticaret ile birlikte gerçekleştirdiklerini söyleyen Karabulut; “Ülkemize  daha fazla katma değer sağlayabilmek için bu yılda çaba sarfettik. 3 bin kilogram ihracat gerçekleştirdik. Talebe göre tatil günlerinde bile temin ettiğimiz kuzu göbeği mantarını Avrupadan talep edilen ülkenin direkt uçusunu yakalamak için her türlü tedbiri alıyoruz. Sadece Seydikemer ve Fethiye değil çevre il ve ilçelerin dışında diğer illerden de yüksek dağlardan toplanan kuzu göbeği mantarını işleyip uçakla o ülkeye gönderiyoruz “dedi. 

 Kuzugöbeği mantarının Kültür mantarı gibi yetiştirilme imkanının bulunmadığını vurgulayan Karabulut; 'Fiyatı bu yüzden yüksek.Bu yıl fazla bulunamaması nedeniyle ihracatta 3 bin kilo da kaldık. Öncelikle Devletimiz ihracata özel önem veriyor. Tatil günü bayram tatili bile olsa İlçe Tarım müdürlüklerimiz işlemler için çaba sarf etti. Bürokrasi hızlı işledi. Antalya'dan uçaklar ile Avrupaya Kuzugöbeği ihracatı gerçekleştirebildik.Yetkililere teşekür ediyoruz' diye konuştu.
Fethiye’den Avrupaya Kuzu Göbeği İhraç Ediliyor (9)Fethiye’den Avrupaya Kuzu Göbeği İhraç Ediliyor (8)Fethiye’den Avrupaya Kuzu Göbeği İhraç Ediliyor (4)Fethiye’den Avrupaya Kuzu Göbeği İhraç Ediliyor (7)Fethiye’den Avrupaya Kuzu Göbeği İhraç Ediliyor (3)Fethiye’den Avrupaya Kuzu Göbeği İhraç Ediliyor (1)Fethiye’den Avrupaya Kuzu Göbeği İhraç Ediliyor (2)

Editör: Erdoğan Cankuş