9. Uluslararası Süperiletkenlik Manyetizma Konferansı (ICSM2024) ve 2. Uluslararası Kuantum Malzemeleri ve Teknolojileri Konferansı (ICQMT2024) ikinci gününde 3 bin 200 yaşında olan zeytin ağacından elde edilmiş zeytinyağının misafirlere tadımının gerçekleştirilmesiyle devam etti. Ölüdeniz Mahallesi'nde düzenlenen konferanslara dünyadaki ünlü fizikçiler katılırken zeytin ağaçlarının küresel ısınmadaki önemi vurgulandı. 55 ülkeden yaklaşık 800 kişinin katıldığı programda küresel ısınmaya dikkat çekildi. 300 konuğa aynı anda tadım testi yaptırıldı. 

“Uluslararası bir kongreye ev sahipliği yapıyoruz”

Muğla Vali Yardımcısı Murat Kahraman, “Bugün Fethiye’de uluslararası bir kongreye ev sahipliği yapıyoruz. 60 ülkeden 600’e yakın yabancı misafiri ağırlıyoruz. Kongre’nin amacı ise küresel ısınma… Bu konuya nasıl çözüm bulunabilir ve zeytin ağaçlarının bu durumdaki önemiyle ilgili. Muğla’da yetiştirilen zeytin ağaçlarının tanıtımı ve faydalarıyla ilgili bilgilendirmeler yapılıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“Konferansa ilgi çok güzel”

Profesör Doktor Ali Bey, “Konferansın ikinci günündeyiz. Zeytinyağı tadımı yapıldı. Yeni katılımcılarımız var. Oldukça verimli bir ikinci gün… Ortam çok güzel. Ülkemizin ve dünyamızın sorunu olan küresel ısınma konusunda konuşmalar yapıyoruz. Bu konuda da yapılması gerekenler masaya yatırılıyor. Konferansa ilgi çok güzel, katılan herkese teşekkür ediyorum.”

“Seçkin bilim insanları burada”

Profesör Doktor Selçuk Aktürk, “Etkinlik çok güzel. Dünyanın seçkin bilim insanlarının katılımıyla küresel iklime dikkat çekmek istedik. Zeytin ağaçlarının özel zeytinyağlarını konuklarımıza tattırdık. Özellikle Muğla’yı zeytin ağaçlarıyla dünyaya tanıtmak. Bu yönde çalışmalarımıza da devam edeceğiz.”

“Geri dönüşler güzel…”

Hatice Aktürk ise, “Etkinlikte 300 konuğumuza tadım yaptırdık. Ağacımız tam 3200 yaşındaydı. Bu ağacın hasadının yağını tattılar ve güzel geri dönüşler aldık.”

“Zeytin ağaçlarının önemi çok güzel anlatıldı”

Nobel ödüllü Profesör Mr. Jheff, “benim evimin bahçesinde de zeytin ağacı var. Bu etkinlikte zeytin ağaçlarının öneminin çok güzel anlatıldığını düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim”

Whatsapp Görsel 2024 04 28 Saat 16.31.23 0634Cf49Whatsapp Görsel 2024 04 28 Saat 15.48.56 A3A3C6A6Whatsapp Görsel 2024 04 28 Saat 16.31.23 B6641809

Editör: Onur Çadır