Şube ofisinde gerçekleşen açıklamaya ÇYDD Fethiye Şubesi yöneticileri ve gönüllüler katılım sağladı. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli adı verilen müfredat değişikliğini kabul etmediklerini vurgulayan ÇYDD Fethiye Şube Başkanı Canan İzmirli, bir eğitim ve öğretim programının hazırlanmasında geniş ve şeffaf bir toplumsal katılımın sağlanması gerektiğini belirtti.

ÇYDD Fethiye Şube Başkanı Canan İzmirli açıklamasında, “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) 119 şubesi, 23 bin üyesi, 25 bin genci ve milyonlarca gönüllüsüyle sesleniyor; Maarif modelini de müfredat değişikliğini de kabul etmiyoruz! Bir eğitim ve öğretim programı tüm toplumu ikna eden gerekçelere sahip olmalı; açık ve sağlam bir hazırlık süreci işletilmeli, geniş ve şeffaf bir toplumsal katılım sağlanmalı ve programı test edecek bir pilot uygulama öngörülmelidir. Gerçekten amaç çocuk ve gençlerimizi çağa uygun bilgi ve becerilerle donatmaksa, bu unsurlar esastır. Bu unsurların hiçbirini taşımayan ve bir oldubittiye getirilen bir değişiklikle karşı karşıyayız. Oysa öğretim programları nasıl bir toplumda yaşamayı ve nasıl bir gelecek inşa etmeyi arzuladığımıza ilişkin hayati bir konudur. Ciddiyet, özen ve hassasiyet gerektirir” diye konuştu.

Şube Başkanı İzmirli, “Biz ÇYDD olarak bu toplumsal görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle belirtmek isteriz ki kindar ve dindar nesil özlemleri doğrultusunda çocuk ve gençlerimize ideolojik aşılama yapılmasına hizmet edecek bir öğretim programına izin vermeyeceğiz. Öğretim programları aracılığıyla inancın bir dayatmaya dönüşmesine seyirci kalmayacağız. Ulusun çocukları arasında ayrım yapılmasına göz yummayacağız. Sadeleştirme gerekçesiyle, öğretim programlarından Atatürk ve devrimlerinin, Cumhuriyetin, laikliğin, bilimin ve aydınlanmanın çıkarılmasına da asla izin vermeyeceğiz. Beklentimiz demokratik bir ülke ve demokratik bir eğitimdir. Bu nedenlerle Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli adı verilen müfredat değişikliğini reddediyor ve ÇYDD olarak eğitimin bileşenlerini, eğitimi ve ülkemizin geleceğini olması gerektiği konusunda görüşlerini paylaşmaya çağırıyoruz. Ülkemizin çağdaş geleceği olan çocuklarımızı asla yalnız bırakmayacağız” şeklinde ifadeler kullandı. 
 

Editör: Onur Çadır