Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’nde bulunan ve Türkiye’nin turizm tanıtımında önemli bir yer tutan Beach Of Lagoon, 23 yıldır Mavi Bayrak sahibi olmanın gururunu yaşıyor. Çevreye duyarlılığı ile örnek bir plaj olan “Beach Of Lagoon’da”çevre haftası kapsamında düzenlenen etkinlikte Ölüdeniz İlkokulu 5. sınıf öğrencileri ile birlikte kıyı temizliği yapıldı. Öğrenciler, plaj temizliği sırasında deniz canlılarına zarar veren atıkları toplayarak çevrenin korunması adına küçük ama etkili adımlar attılar.Temizliğin ardından mavi bayrak göndere çekildi.23 Yıldır Mavi Bayraklı Beach Of Lagoon’da Çevre Haftası Etkinliği (6)Denizlerin Önemi ve Çevre Bilinci

Plajın işletme müdürü Burak Ardahan, çevre haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Çevre bilincini artırmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Ölüdeniz İlkokulu 5. sınıf öğrencilerini davet ettik ve farkındalık yaratmak adına personelimizle birlikte kıyı temizliği etkinliği gerçekleştirdik. Ayrıca, 2024 yılı için tekrar uluslararası ödüle layık görülen mavi bayrağımızı göndere çektik. Denizlerimiz bizim için çok önemli. Mavi bayrak kriterlerinden olmazsa olmazımız deniz suyunun yüzülebilir kriterlerde olması. Bölgemiz, deniz suyunun ve plajın temizliği ile bilinen bir nokta. Bu durumu pekiştirmek ve misafirlerimizin dikkatini çekmek amacıyla öğrencilerimizle bu alan çalışmasını yaptık. Misafirlerimiz de bu etkinliği büyük bir içtenlikle desteklediler. Tüm personelimizle gün içinde plajın açık olduğu saatlerde ve kapandıktan sonra da temizlik yapıyoruz. Ancak gelen misafirlerimizden de alanı dikkatli kullanmalarını, çöplerini biriktirip çöp kutularına atmalarını istiyoruz.” dedi.

Sigara İzmaritleri ve Plastik Atık Tehlikesi

Ardahan, geçen yıl Kumburnu Plajı’nın ve birkaç plajın daha dumansız hava sahası ilan edildiğini hatırlatarak, sigara izmaritlerinin çevreye verdiği zarara değindi: “Açık alanda sigara tüketimini engellemek çok zor ama burada önemli olan içilen sigara izmaritlerinin çöp kutusuna atılması. Denizlerde ve doğada en zor kaybolan, yok olmayan atıklardan biri sigara izmariti. Doğada yıllarca kalabilen bu izmaritler, deniz ekosistemine ciddi zararlar veriyor. Bu nedenle, misafirlerimizden sigara izmaritlerini mutlaka çöp kutusuna atmalarını rica ediyoruz.” diye konuştu.23 Yıldır Mavi Bayraklı Beach Of Lagoon’da Çevre Haftası Etkinliği (4)“Geri Dönüşümlü Ürünleri Tercih Ediyoruz”

Ayrıca, plastik atıkların denizlerde yarattığı tehlikeye dikkat çeken Ardahan, şunları ekledi: “Plastik atıklar, özellikle tek kullanımlık olanlar, mikroplastik olarak deniz canlıları tarafından tüketilmekte ve bu şekilde ekosisteme zarar vermekte. Bizler balık yiyerek bu mikroplastikleri vücudumuza almış oluyoruz. Lütfen, plastik atıklarımızı çöp kutularına atalım. Duyarlı bir tesis olarak, tek kullanımlık ürünlerimizi plastik yerine yüzde 95 kâğıt artıklarından yapılmış kraft ürünleri kullanıyoruz. Geri dönüşümlü ürünleri tercih ediyoruz. Bu konuda misafirlerimizin dikkatini çekmek istiyoruz.” İfadelerini kullandı.
23 Yıldır Mavi Bayraklı Beach Of Lagoon’da Çevre Haftası Etkinliği (7)

Editör: Onur Çadır