Karaca, mesajında; "Hava sıcaklıklarının çok yükseldiği bu günlerde, önceki yıllarda bölgemizde yaşadığımız ve en son Assos ile Kuşadası'nda örneklerini gördüğümüz orman yangınlarına karşı daha dikkatli olalım. Yol kenarlarına, ormanlık alanlara hiçbir şekilde çöp atmayalım. Muğla Valiliği'nce bölgemizdeki ormanlara 31 Ekim 2024 tarihine kadar girilmesinin yasaklanmış olduğunu unutmayalım." ifadelerini kullandı.

Ege'deki Son Yangınlar
Geçtiğimiz günlerde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki makilik alanda başlayıp, 7000 yıllık Assos Ören Yeri ve Athena Tapınağı’nı da etkileyen yangın, 43 futbol sahası büyüklüğündeki alana zarar vermiş, Assos Ören Yeri 3 günlüğüne ziyarete kapatılmıştı.

İzmir'in Menderes, Menemen ve Selçuk ilçelerindeki ormanlık alanlarda ve Çeşme ilçesindeki makilik alanda Cumartesi günü çıkan yangınlar da güçlükle kontrol altına alınabilmişti. 

Son olarak, Selçuk'ta başlayan ve Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki ormanlık alana sıçrayan yangının ilçe merkezini tehdit etmesi üzerine bazı evler boşaltılmış ve gece boyunca süren müdahalelerin ardından, yangın güçlükle söndürülebilmişti. 

Editör: Esra Kapıcı