12 Haziran 1975 tarihinde Temel Mahallesi'nde Tahir ve Gerişburnu Mahallesi'nden Nuriye'nin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Harun Sağır, Fethiye Çalıca İlkokulu'nda ilkokul eğitimini tamamladıktan sonra ortaokulu Eşen Ortaokulu'nda, liseyi ise Fethiye Lisesi'nde başarıyla bitirdi. Eğitimine Anadolu Üniversitesi'nde Yerel Yönetimler alanında devam etmektedir.

1993-2000 yılları arasında turizm sektöründe çalışan Harun Sağır, 2002 yılında kendi işletmelerini kurarak ticaret hayatına atıldı ve o günden bu yana başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Fethiye'den ayrılarak ilçe olan Seydikemer'de esnaf arkadaşlarıyla birlikte Esnaf ve Sanatkârlar Odası'nı kurmak üzere çalışmalara başlayan Sağır, 2014 yılında oda kuruluşunu gerçekleştirmiştir. 2018-2023 yılları arasında oda başkanlığı görevini başarıyla yürütmüş, aynı zamanda Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği disiplin kurulu başkanlığı yapmıştır. Üçüncü dönemi devam eden Sağır, Seydikemer Belediye Başkan adayı olmak üzere 1 Aralık 2023 tarihinde oda başkanlığından ayrılmıştır. Seydikemer İttifakı'na liderlik etmiş ancak ittifakın bozulması üzerine adaylıktan geri çekilmiştir.

Sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler üstlenen Harun Sağır, oda başkanlığı döneminde esnaf odasına ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi alarak Türkiye'de bir ilke imza atmıştır. Ayrıca, Seydikemer'in tanıtımına ve gelişimine öncülük eden Sağır, önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Harun Sağır, evli ve üç çocuk babasıdır.

Baskan