Bu kararlarla, Datça'nın ormanlık alanlarının korunması ve yangın riskinin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Ormanlara giriş yasaklandı

1 Haziran 2024 - 31 Ekim 2024 tarihleri arasında, Datça-Reşadiye Yarımadası Ormanları, Datça-Sındı Ormanlık Alanları ve Küçük Çakal, Alavara, Boynuzcuk Koyu, Lindos bölgelerine yetkililer ve izinli olanlar haricinde giriş yasaklanmıştır. Yasaklı sahalarda, orman kenarlarında mola vermek ve piknik yapmak yasaklanmıştır. Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarında, gerekli önlemleri alarak ateşsiz piknik yapabileceklerdir.

Orman temizliği ve yakma yasakları

Orman bitişiği ve ormanla ilişkili olmayan tüm alanlarda, özellikle anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliklerinden çıkan dalların ve bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır. Orman içi ve kenarında yanıcı, parlayıcı, patlayıcı maddelerin bulundurulması, inşaat atıkları ve hafriyat atıkları bırakılması yasaklanmıştır.

Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri, orman kenarları ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli makineleri hazır bulunduracaktır. Orman İdaresi, Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik ve Belediye Zabıta Birimleri tarafından yangın önleme ve müdahale hizmetleri artırılacaktır. Ormanlık sahalarda sürek avı yapılması yasaklanmıştır. Karayolları güzergahında seyir halindeki araçlardan yangına sebebiyet verebilecek malzemelerin (sigara, cam vb.) atılması yasaklandı.

Editör: Haber Merkezi