Fethiyespor, ligin 35'inci hafta karşılaşmasında oynadığı Isparta 32 Spor'u 5-0 kazanmasını bildi. Teknik Direktör Selahaddin Dinçel, maç değerlendirmesinde bulunurken, genç oyuncular ve altyapı takımına da değindi. Dinçel; ‘’Genç oyuncularımızın sayısının artmasını istiyoruz. Hep A takım diyoruz ama aslında Fethiyespor’da önemli bir altyapı oluşumu var ve buna önem veriyoruz. ‘’ifadelerini kullandı.

''Fethiyespor Bünyesinde Yetişen A Takım Kazandırmak Mecburiyet''

Fethiyespor Teknik Direktörü Selahaddin Dinçel,  genç sporcuların, futbolcuların artması gerektiğine işaret ederek; ''Özellikle şunu söylemek istiyorum, belki herkes. Statüye hakim değil, bazen tribünde taraftan, bazen sosyal medyada bizi takip eden. Fethiyesporlar federasyonun özellikle genç yaşta ilgili getirmiş olduğu kurallar var. Genç oyuncuların sahada olması isteniyor, kadroda olması isteniyor. Takım yapısı içerisinde olması isteniyor ve bu sayı bu sezon özellikle ikinci ligde. Müsabakaya başlarken bir zorunluluk varken üçüncülük de ikiydi. Önümüzdeki sezon için statüyü tekrar şimdiden açıkladılar. Kulüplere bunu bildirdiler. Ikincilikteki takımlar 2 tane genç oyuncu maça başlatacak ilk 11 oynatacak. Üçüncülükte ise 3 tane genç oyuncu oynatacak ve bu kadro içerisinde belli sayıda oyuncuyu da maçkadosunda bulundurman gerekiyor. O yüzden gençlerin önemi biraz daha fazlasıyla öne çıkıyor. Biz göreve geldiğimiz günden itibaren özellikle. Altyapı hocalarımızla altyapı koordinatörlerimizi. Görüşüyoruz, konuşuyoruz. Aşağıdan ne kadar fazla sayıda oyuncuyu yukarıya çıkarabiliriz veya önümüzdeki yıl yapılanmanın içerisinde gençlerin çok önemli olduğunu bildiğimiz için statüden dolayı özellikle biz bir zorunluluk var. Burada dışarıda da genç oyuncu araştırması yapıyoruz ve bunu biraz daha hızlandırdık ben. Göreve geldiğimde ilk işim altyapıdan 2 arkadaşımızı hemen antalya kampına götürmek, ardından antrenmanlara devam edecek. 2 hafta önce yine altyapı hocalarımızla yapmış olduğumuz görüşmede onları raporlar doğrultusunda hem kendimiz hem raporları dikkate alarak bir grup oyuncuyu daha aldırdıklarımız içerisinde aldık. Ve onları gözlemliyoruz, onlarla çalışıyoruz. Gençlerin sayısının artmasını istiyoruz. Özellikle bizim 2 yıl önce görev yaptığımız dönemde altyapı imkanları vardı fakat şu an çok daha güçlü. Bir şekilde esnafa hastanesinin desteğiyle yeni bir yapılama oluşmuş ve daha düzenli daha sistemli çalışıyorlar. Daha güçlü çalışıyorlar. Hem hoca kadrosunda bir genişleme olmuş otobüs imkanı sağlanmış, sürekli takımı kullanacağı otobüs önünde ve bu. Çalışmaların senaryosunu Fethiye spor alacak diye düşünüyorum ve gençlerin mutlaka mutlaka daha fazla çalışarak, daha iyi çalışarak, daha düzenli çalışarak Fethi spor kadrosu içerisinde yer alacağını düşünüyorum. Tabii bunları söylüyoruz. Niye? Bunları anlattım zaman zaman bizler de ister istemez hem kulağımıza geliyor. Hem sosyal medyada zaman zaman yazılanları okuyabiliyoruz. Statünün gençlerin gelişimine yönelik olduğunun Türkiye Futbol federasyonunun bu konuda çalışması olduğunun ve bize bir zorunluluk getirdiğini kamuoyunun bilmesini istiyorum ve bununla birlikte alt yapıda da mutlaka daha düzenli, daha sistemli çalışarak daha fazla genç oyuncuyu bulup Fethiyespor bünyesinde yetiştirerek A takıma kazandırmanın bir mecburiyet olduğunu düşünüyorum. Kamuoyunun bunu bilmesi için bu açıklamayla yaptım.'' dedi. 


''Kendi Bünyemizden Çıkan Oyuncu Aidiyet Duygusu Yaşar''

Teknik Direktör Dinçel; ''Biz belki siz sadece A takım antrenmanlarını izliyorsunuz. 2 haftadır. Alt yapıda olan her grubun yetenekli oyuncularının akşam üzeri bizim çalışmalarımız bittikten sonra altıda onları. Gözlemleyip altyapı hocalarımızla birlikte son durumlarını görmeye çalışıyoruz ve sezon bittikten sonra ben dışarıdan ne kadar az genç gelirse a takım bünyesine o kadar doğru olduğunu düşünüyorum. Alt yapıda da ne kadar tespit ettiğimiz A takımı çıkma potansiyeli oyuncu varsa o sayının da artması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kendi bünyemizde yetişen oyuncu kendi bünyenizden çıkan oyuncu aidiyet duygusunu daha fazla Yaşar. Çünkü bu havayı soluyor bu. Bu takımın oyuncusu olarak yetişiyor. Daha fazla sahiplenecektir. Benim bakış açım budur. Sezon bittikten sonra da gençlerle olan çalışmamız devam edecek. Tabi bu koordine şeklinde olacak. Altyapı yayıntegre şeklinde olacak ben burada. Başkanıma yönetim kuruluna ve özellikle altyapıda bu hareketliliği sağlayan altyapıya destek olan esnaf hastanesi. Sorunlarını çok teşekkür ediyorum. Inşallah Fethiye sporun geleceği bu şekilde çalışarak emin ellerde diyorum, çok daha iyi olacak'' ifadelerini kullandı.
''Fethiyespor'da Önemli Altyapı Oluşumu Var''
Dinçel; ''İnanın şurada 2 tane dosya var. Tamamen altyapıdaki çocukların özel bilgileri var. Bunları takip ediyoruz. Bunları gözlemliyoruz ama burada bize A takım içerisinde olduğumuz için sanki hiç aşağıyı görmüyor gibi dışarıdan yorumlanabilir. Ama geldiğimiz günden beri biz altyapıyı hiçbir zaman bırakmadık. Geçmiş dönemde de şu an aldık. Bünyesinde olan birkaç arkadaşı da a takım bünyesine kazandırmıştık yine. Biz üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız. Ama sayının fazla olmasını ve çok istiyorum inşallah bu sayıda hep birlikte arttırırız diye düşünüyorum. Hep a takımı a takım konuşuluyor ama Fethiye sporda. Bir altyapı oluşumu var. Altyapıda bir çalışma var. Bunun da bilinmesini istiyorum. Destek olan herkese de buradan tekrar teşekkür ediyorum.'' diye konuştu. 

Editör: Esra Kapıcı