Valilik, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayımladığı genelge doğrultusunda, Türkiye turizminin sürdürülebilirliğini sağlamak, marka değerini korumak ve kalıcı bir niteliğe kavuşturmak amacıyla belirli inşaat faaliyetlerine bu tarihler arasında kısıtlama getirildiğini belirtti.

Valilik açıklamasında, “Bilindiği üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın yayımladığı ilgili genelge ile Ülkemiz turizminin sürdürülebilirliğe kavuşturulması ve marka haline getirilip kalıcı niteliğe sahip olmasının sağlanması, turizm faaliyetlerinin zarar görmemesi ve ülkemize gelen turistlerde olumsuz izlenimler oluşmasına engel olunması amacıyla, turistik yörelerde gürültü, çirkin görünüm, çevreyi kirletme gibi olumsuz etkisi olan türdeki ağır nakliyat, hafriyat ve harçlı inşaat faaliyetleri için 15 Mayıs -15 Ekim tarihleri arasında kısıtlama getirilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Valilik, basın ve sosyal medyada zaman zaman yanlış değerlendirmelerin yer aldığını, bu nedenle kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yapma gereği duyulduğunu belirtti. Açıklamada, inşaat faaliyetlerine getirilen kısıtlamaların turizm sezonunda yaşanan ses, görüntü ve çevre kirliliğini en aza indirerek, vatandaşların ve ziyaretçilerin huzurunu koruma amacı taşıdığı vurgulandı. Bu uygulama ile Muğla'nın marka değerinin korunması ve turizmde sürdürülebilirliğin sağlanmasının hedeflendiği ifade edildi.

Valilik, kısıtlama kararının etkili ve verimli bir şekilde uygulanabilmesi için ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde hareket edildiğini belirtti. Gelen ihbar ve şikayetlerin hassasiyetle değerlendirildiği ve gerekli işlemlerin yapıldığı açıklandı. İnşaat yasaklarına uymayanlar hakkında ilgili kanun hükümleri çerçevesinde cezai işlemler uygulanacağı belirtildi.

Valiliğin inşaat serbestliği hakkında herhangi bir kararı bulunmadığını belirten açıklamada, vatandaşlardan kötü görüntü oluşturan ve rahatsızlık uyandıran konularda Valilik, Kaymakamlıklar, Belediyeler, Jandarma ve Emniyet birimlerine bilgi vermeleri rica edildi. Muğla Valiliği, ilin turizm potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ve bu süreçte vatandaşlar ile ziyaretçilerin yaşam kalitesini artırmak için çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini kaydetti.

Editör: Onur Çadır