Tütün tarlalarında çalışan bir ailenin çocuğu olan Ünal Şöhret Dirlik, ilkokulu İncirköy'de, ortaokulu Fethiye'de tamamladıktan sonra Aksu Köy Enstitüsü ve Aksu İlköğretmen Okulu'ndan mezun oldu. Öğretmenlik hayatına Çameli Emecik Köyü Kızılyer İlkokulu'nda başlayan Dirlik, Fethiye Gümre İlkokulu, Söğütlüdere İlkokulu, Eldirek Köyü İlkokulu ve Patlangıç İlkokulu'nda çeşitli görevlerde bulundu. Dirlik, 1985 yılında emekli oldu.

Emekliliğinin ardından halk kültürü araştırmalarına yoğunlaşan Dirlik, Fethiye'nin manileri, deyim ve atasözleri, gelenek ve görenekleri gibi yönlerini eserlerinde işledi. Masal, şiir ve fıkra gibi farklı türlerde eserler de kaleme alan Dirlik, "Halk Kültürüne Hizmet 50. ve 60. Sanat Yılları" ödülüne ve "Halk Kültürüne Hizmet" ödülüne layık görüldü. Dirlik'in vefatı Fethiye'de büyük üzüntüyle karşılandı. Dirlik'in, Fethiye'nin kültürel mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için yaptığı çalışmalar unutulmayacak. Cenazesi 08 Nisan 2024 Pazartesi günü Fethiye Yeni Camii'de kılınacak öğle namazı sonrası Taşyaka Mezarlığında defnedilecek.

Fethiye TV olarak 86 yaşında vefat eden Ünal Şöhret Dirlik'e Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Dirlik'in eserlerinden bazıları:

Fethiye Manileri

Fethiye Deyim ve Atasözleri

Fethiye'nin Gelenek ve Görenekleri

Fethiye Masalları

Fethiye Şiirleri

Fethiye Fıkraları

Editör: Haber Merkezi