Bakan Uraloğlu’nun yaz aylarına kadar temizleyeceğiz müjdesi de bu merakı ikiye katladı.

Fethiye’nin başlıca sorunlarından olan ve her geçen gün daha da kötüye giden körfez kirliliğinin çözümü için vatandaşın meraklı bekleyişi sürüyor. Körfezin temizlenmesi için Fethiye’ye 29 Mart 2024 tarihinde gönderilen “Çamur V” isimli gemi ise limanda bekleyişini sürdürüyor. Körfezde yapılan incelemelerin ardından geminin nasıl bir çalışma yapacağı ise merak konusu oldu.Fethiye’ye Gelen “Çamur V” Gemisi Körfezde Nasıl Çalışacak (1)“Çamur V” Gemisinin Kullanım Amacı?

1989 yılında üretilen ve çamur taşımaya yönelik tasarlana geminin ortasında 500 metre³  taşıma kapasiteli bir havuz bulunuyor. Bu havuza kepçe yardımıyla su altından alınan çamur yükleniyor. Yüklenen çamur ise açık denize götürülerek, ortası açılan sistemle denize geri boşaltılıyor. Kepçeler yük gemisi yardımıyla körfez temizliği yaparken, “Çamur V” gemisinin görevi ise yüklenen çamuru açık denize boşaltmak oluyor.Fethiye’ye Gelen “Çamur V” Gemisi Körfezde Nasıl Çalışacak (8)

Bakan Abdulkadir Uraloğlu, Fethiye ve Marmaris’i Yaz Aylarına Kadar Temizleyeceklerini Açıklamıştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, seçim öncesi yaptığı açıklamada balçıklı suların denize akmasının ardından deniz dibinde önemli miktarda kirlilik oluştuğunu aktarmış, Marmaris ve Fethiye körfezlerinde deniz dibi taramalarını başlattıklarını belirtmişti.

“Çamur 10” ve “Kazar VI”’nın Marmaris’e, “Çamur V” isimli geminin ise Fethiye’ye ulaştığını işaret eden Uraloğlu, “Fethiye’ye de bakanlığa ait deniz dibi tarama vasıtalarından birisi olan Çamur 5 gemimizi gönderdik. Marmaris Körfezi'nde olduğu gibi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızca yapılacak çalışmalar ve hazırlanacak fizibilite raporu doğrultusunda koordineli çalışmamız ile Fethiye Körfezi'nde de deniz dibi taraması işlemlerini gerçekleştireceğiz. İnanıyorum ki yaz aylarına kadar hem Fethiye hem de Marmaris denizini pırıl pırıl hale getirmiş olacağız." İfadelerini kullanmıştı.

Fethiye’ye Gelen “Çamur V” Gemisi Körfezde Nasıl Çalışacak (10)Fethiye’ye Gelen “Çamur V” Gemisi Körfezde Nasıl Çalışacak (9)Fethiye’ye Gelen “Çamur V” Gemisi Körfezde Nasıl Çalışacak (7)Fethiye’ye Gelen “Çamur V” Gemisi Körfezde Nasıl Çalışacak (5)

Editör: Onur Çadır