Haberi gören vatandaşlar ise aynı sistemin Türkiye’de uygulanması için sosyal medyadan çağrıda bulundu. Bu yasağa karşı olanda var, olmayan da. 

Yaz mevsimi yaklaşırken, Yunanistan'dan plajlara dair önemli bir haber geldi. Yunanistan’da yeni uygulamaya göre, bir plajın en fazla %30’luk kısmına şezlong yerleştirilebilecek. Geriye kalan alan mutlaka boş tutulacak. Bu sayede plajlarda daha geniş bir alan güneşlenmek ve deniz keyfi yapmak için açık bırakılacak.

Doğal güzellikleriyle öne çıkan koruma altındaki plajlarda ise boş tutulacak alan oranı %85’e yükselecek. Bu sayede bu özel bölgelerdeki doğal yaşam daha az etkilenmiş olacak. Ekolojik açıdan zengin bölgelerde ise şezlonglar tamamen yasaklanacak. Ayrıca plaj işletmelerini üstlenenler, bölgeyi temiz tutmakla da yükümlü olacak.
Komşuya Şezlong Kısıtlaması Geldi (2)

Kıyıya En Az 4 Metre Uzaklık Zorunlu

Yeni uygulamada, insanların denize rahatça ulaşabilmeleri için şezlongların kıyıdan en az 4 metre uzağa yerleştirilmesi de zorunlu hale getirildi. Bu sayede denize giriş ve çıkışlarda sorun yaşanması engellenecek. 

Yunanistan’da çıkan bu yasağı gören vatandaşlar ise aynı sistemin Türkiye için sosyal medyadan çağrıda bulundu. Kıyıların çok fazla şezlong ve köşklerle dolu olmasına karşı olanda var, olmayan da.

Komşuya Şezlong Kısıtlaması Geldi (3)​​​​​​​

Editör: Onur Çadır