Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği (ÇALIŞDER) Başkanı Mete Ay, Kurban Bayramı tatili öncesi turizm sektörüyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ay, Çalış bölgesinde bulunan otellerin bayramda yüzde yüz doluluk oranına ulaşacağını belirterek, "Rezervasyonlara baktığımızda geçen senelere göre zorlanıyoruz. İnanılmaz bir pahalılık var ve yerli halkımız uygun fiyat arayışında" dedi.
Kurban Bayramı tatilinde Fethiye’nin gözde turizm destinasyonlarından olan Çalış bölgesinde yüzde yüz doluluk bekleniyor. Turizm sezonunun iyi geçmesi için tüm paydaşların işbirliği içinde olması gerektiğini ifade eden Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği (ÇALIŞDER) Başkanı Mete Ay, bölgedeki esnafın kazancının turizmin değerini artıracağını söyledi. Yunanistan ve balkan ülkelerine göre Türkiye’nin pahalı ülke konumuna düştüğünü de belirten Ay, yerli ve yabancı turistlerin memnuniyetinin öncelikli olduğunu ve fiyatların bu doğrultuda düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. 
“Otellerimiz Bayramda Yüzde Yüz Doluluk Oranlarına Ulaşacak”
Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği (ÇALIŞDER) Başkanı Mete Ay bayram rezervasyonlarını değerlendirerek, “Çalış bölgesinde bulunan otellerimiz bayramda yüzde yüz doluluk oranlarına ulaşacak” dedi. 
“Turistin Güvenini Kaybetmememiz Gerekiyor”
Ay, sadece yerli değil, yabancı turistler için de Türkiye'nin pahalı bir ülke konumuna düştüğünü ifade ederek, “Rezervasyonlara baktığımızda geçen senelere göre zorlanıyoruz. İnanılmaz bir pahalılık var. Yerli halkımızda uygun fiyat arayışında… Sadece yerli değil, yabancı turistlerimiz içinde pahalı bir ülke konumuna düştük. Onlar olmazsa zaten bölge turizminin ilerlemesi imkansız. Bayram için umudumuz çok yüksek. Oteller fiyatlarında Avrupa’ya göre halen çok ucuzuz ama sokak alışverişinde Yunanistan ve balkan ülkelerine göre fiyatlar çok yüksek. Döviz kazancını da sokaktan çıkan rakamlar belirler. Esnaf kazanırsa turizm değer kazanır. Ülke olarak kırılma noktasındayız. Turizmcilere çok büyük görev düşüyor. Fiyatları belirlerken özellikle yeme, içme ve tur fiyatlarında turistin güvenini kaybetmememiz gerekiyor. Asıl sorun bayram sonunda turizm nasıl geçecek. Yerli turistler bölgemize gelecek mi? Buda fiyat düzenlemesinden geçiyor. Herkes para kazansın ki sezonumuzu mutlu kapatalım” ifadelerini kullandı

Whatsapp Image 2024 06 15 At 19.01.27Whatsapp Image 2024 06 15 At 19.01.28Whatsapp Image 2024 06 15 At 19.01.29

Muhabir: onur çadır