13 Eylül 2023 tarihinde Karaçulha Mahallesi'nde meydana gelen olayda Murat Erdoğan, akrabaları ile yaşadığı kavganın ardından, aracı ile Bilal Erdoğan’a çarparak ölümüne neden olurken, iki kişi de yaralandı. 

Fethiye 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşen ilk duruşmada müştekiler, müşteki avukatları, sanık avukatları katıldılar. Sanık Murat Erdoğan ve Ö.A. ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Sanık Murat Erdoğan, ifadesinde cezaevinde üç gündür ölüm orucunda olduğunu belirtirken “1o aydır bugünü bekliyorum. Bugüne kadar hiç usulsüz bir şey yapmadım. Her şeyi resmî yaptım. 1 gün tatil yapmadan 25 yıl çalıştım” dedi.

Olayla ilgili konuşan Erdoğan  bir kavga olayı yaşandığını,  ertesi gün olay yerine kamera görüntülerini almaya gittiğini belirterek,  "Fatma, eli sopalı rahmetli ile geldi. Birden kendimi onların kucağında buldum. Arabayı bakar kör sürüyordum. Yolu daralttılar. Birisi “kafasını kopartın, arabayı yakın” diye bağırıyordu. Bunları duydum. Kadın yolun ortasına gelmişti. Kaçmak için arabayı geri vitese takıp gaza bastım ama araba öne gitti. Anlayamadım. Beni aşağıya indirmek istiyorlardı. Araba öne gidince Fatma’ya çarptığımı düşündüm, korktum. Bilal, naylonlarının dibine çömelmiş, her şey iki saniyede oldu. Ben arabayı sola kırmışım, rahmetliyi fark etmedim. Ben istemeden çarptım, görmedim. Kaçmayıp ne yapacaktım? Beni gitmesin diye etten duvar ördüler. Esas mağdur benim. Korkuttular. Tahliyemi istiyorum. Bu kişilerle husumetim yoktur” dedi.

Savcılık iddianamesinde, Murat Erdoğan için kasten öldürme suçundan bir müebbet , diğer kişilere karşıda kasten öldürmeye teşebbüs, hakaret suçları nedeniyle toplam 50 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

Dava için yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken, müştekiler ve Murat Erdoğan’ın kızı Avukat Ümran Erdoğan ve müşteki yakınlarının oldukça üzgün oldukları gözlendi.

İlk mahkemede tanıklar ifadesi alınmazken, Mahkeme ileri bir tarihe ertelendi. 

Editör: Erdoğan Cankuş