2 Nisan, Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan edildi. Bu kapsamda Nursel Özdemir Eğitim Kurumlarının Fethiye’de organize ettiği programa Nursel Özdemir Eğitim Kurumları Kurucusu Salih Dündar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Harun Reşit Yiğit, İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli ile otizmli bireyler ve aileleri katıldı.D S C 0201Şenlik havasında geçen etkinlikte Otizmli çocuklar doyasıya eğlendi. Farkındalık yaratmak için çoğunlukla mavi renk kıyafetlerin tercih edildiği etkinlikte çocukların dans gösterileri, palyaço baloncuk gösterisi, yüz boyama ve müzikli eğlenceler yapıldı.  Otizmli bireylerin aileleri, etkinlik boyunca çocuklarıyla beraber bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin destekleriyle otizmli çocuklar “nostaljik polis arabası ile trafik motosikletine” bindi. “Kanka Polis” kostümü ile çocuklarla dans eden ekipler, eğlenceli dakikalar yaşadı.

“Otizmin Tek Tedavisi Özel Eğitim”

Etkinlik ve otizm hakkında bilgiler veren Nursel Özdemir Eğitim Kurumları Kurucusu Salih Dündar, “2 Nisan Dünya Otizm Etkinlikleri kapsamında Nursel Özdemir kurumlarımızda dostlarımız, sevgili öğrencilerimiz ve aileleri ile bir aradayız. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü 2007 yılından bu yana dünyadaki bir çocuğa daha ulaşabilmek amacıyla etkinlikler olarak kutlanmaktadır. Hepinizin de bildiği gibi otizmin ciddi anlamda oranı yükseldi. Yüzde 1 ve 2 oranında olduğunu kesin olmamakla birlikte yaklaşık 300 bin otizmli çocuğumuzun var olduğunu tahmin ediyoruz. Otizm aslında nörolojik bir bozukluk olup, doğuştan gelen bir rahatsızlıktır. İletişim problemi diye de tanımlayabiliriz. Otizmin tek tedavisinin de özel eğitim olduğunu biliyoruz. Bu anlamda Nursel Özdemir Eğitim kurumları olarak 25 yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 5 şubemizde özel programlar ve özel uzmanlarımız ile birlikte çalışıyoruz. Prof. Dr. Binyamin Birkan hocamızın danışmanlığını alıp onun ekibiyle çalışıyoruz. Otizmli bireyler için özel programlarımızı uyguluyoruz. Otizmin tek tedavisi erken eğitim ve yoğunlaştırılmış eğitimdir. Başka bir tedavisi bunların dışında yoktur. Programa katılan tüm arkadaşlarımıza, dostlarımıza, sizlere çok teşekkür ediyoruz. Sizlerin aracılığıyla bir fazla insana kendimizi ifade edebilirsek, biz kendimizi amacına ulaşmış sayıyoruz. Etkinliğimizin farkındalık yaratmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

7

D S C 0193D S C 0182D S C 0181D S C 0167D S C 0163D S C 0161875D S C 0202D S C 0169

Editör: Onur Çadır