Sağır bu süreçte teveccüh gösteren herkese teşekkür etti.

Whatsapp Görsel 2023 12 06 Saat 17.20.10 0096626D

Harun Sağır, basın açıklamasında sürecin nasıl başladığına değinerek gelinen noktayı özetledi.
“Kıymetli hemşehrilerim, Bildiğiniz üzere yaklaşık 3 aydır Seydikemer’de belediye başkan adayı olarak çalışmalar sürdürmekteydim. Bu süreç, 2023 yılı Kasım ayı içerisinde İyi Parti, CHP, DEVA ve SP ilçe başkanlarının iş birliği ile başladı. İlçe başkanları uzun süredir ilçede yerel seçimlere yönelik ittifak halinde çalışmalar yaptıklarını ifade ederek şahsıma Seydikemer İttifakı’nın adayı olma teklifi yaptılar. Yaptığımız geniş istişareler neticesinde, ittifak halinde seçime girilmesi koşuluyla aday olacağımı ifade ettim ve İyi Parti Seydikemer Belediye Başkan adayı oldum. Ekte sunduğum protokolde görüldüğü üzere, ittifak halinde seçimlere şahsım başkan adaylığında girilmesi ve başka aday çıkarılmaması hususunda taahhüt verilmiştir. Ancak geldiğimiz süreçte, ittifakın en büyük ortağı olan CHP’nin aday çıkarması üzerine Seydikemer’de kurulan ittifak bozulmuş ve siyasi açıdan dağınık bir süreç ortaya çıkmıştır. Bu dağınık sürecin oluşmasında siyasi partilerin genel başkan düzeyinde olumsuz tutum ve davranışları etkili olmuş ve maalesef Seydikemer İttifakı’nın sürdürülmesi imkânsız hale gelmiştir.

İstişare ederek çıkmış olduğumuz bu yolda, son gelişmeler üzerine geniş katılımlı bir değerlendirme süreci yürütülmüştür. Sonuç olarak, ittifakın bozulmasından dolayı Seydikemer’de belediye başkan adaylığından çekiliyorum. İttifakın oluşmasından bugüne kadar her zaman yanımızda yer alan ve destek veren DEVA Partisi ilçe teşkilatı başta olmak üzere koşulsuz destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu sürecin tamamında şahsıma teveccüh gösteren Seydikemer ve bölge halkına müteşekkirim. Seydikemer’de yaşayan bir vatandaş olarak Seydikemer ve bölgemiz için çaba göstermeye devam edeceğimi belirtir tüm kamuoyuna saygılarımı sunarım.”Harunsagirmetin3Protokolseydikemer

Harun Sağır’ın belediye başkan adaylığından çekilmesi sonrası Seydikemer’de siyasi tablonun nasıl şekilleneceği merak ediliyor.

Seydikemer Belediye Başkan Adayı olan Harun Sağır kimdir ?

12 Haziran 1975 yılında Temel mahallesinden Tahir ile Gerişburnu mahallesinden Nuriye’nin ilk evladı olarak doğdu.  İlkokulu Fethiye Çalıca İlkokulunda, ortaokulu Eşen Ortaokulunda ve Liseyi Fethiye Lisesinde tamamladı. Anadolu Üniversitesinde Yerel Yönetimler alanında eğitimini sürdürmektedir.

     1993-2000 yılları arasında turizm alanında çalışan Harun Sağır, 2002 yılında kendi kurduğu işletmelerle ticarete atılmış ve halen devam etmektedir. 2012 yılında Fethiye’den ayrılarak ilçe olan Seydikemer’de esnaf arkadaşları ile birlikte Esnaf ve Sanatkârlar Odasını kurmak üzere çalışmalar yapan Sağır, 2014 yılında odanın kuruluşunu gerçekleştirmiştir. 2018-2023 yılları arasında oda başkanlığı yapmıştır. Oda başkanı olduğu dönemde Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği disiplin kurulu başkanlığı yapmıştır. Kurucu başkanlık ile birlikte üçüncü dönemi devam eden Harun Sağır, Seydikemer Belediye Başkan adayı olmak üzere 1 Aralık 2023 tarihinde oda başkanlığından ayrılmıştır.

     Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif görevlerde bulunan Harun Sağır, oda başkanlığı döneminde esnaf odasına ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi alarak Türkiye’de bu anlamda bir ilke imza atmıştır.

     Harun Sağır, Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkanlığı yaptığı dönemde yeni ilçe olan Seydikemer’in tanıtımına ve gelişmesine öncülük etmiş ve önemli çalışmalar yapmıştır. Harun Sağır evli ve üç çocuk babasıdır.

Editör: Sedat Ünal