Yatağan Belediye Başkanı Mesut Günay, son günlerde basında Yatağan Belediyesi ve kendisi hakkında çıkan haberlere cevap verdi. Günay, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Son zamanlarda bazı yerel ve genel basında şahsım ve belediye ile ilgili bir takım haberler yapılmaktadır. Bu haberler tek bir odak tarafından organize edilip basına servis edilmektedir. Şahsımı yıpratma amacı güden, art niyetli, gerçeklerin büyük oranda çarpıtıldığı haberler ile kamuoyunu yanıltıcı algı operasyonları yapılmaya çalışılmaktadır.

Bunların kim olduklarını da çok iyi biliyoruz. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki basın yayın organların da tek taraflı demeçler ile bu haberlerin yapılması habercilik etiğine uymaz. Her şeyden önce bu, objektif habercilik anlayışı ile bağdaşmaz. Bu çamur at izi kalsın mantığıdır. Tabi ki bunları söyleyerken işini tarafsız, doğru ve dürüst yapan basın mensubu arkadaşları tenzih ediyorum. Benim basın emekçisi arkadaşlara saygım sonsuz, kapım her zaman açıktır.

Böyle haberleri yaparken gelip benden görüş almalarını bekliyorum zira ben bugüne kadar hesabını veremeyeceğim hiçbir durumun içinde yer almadım ve bundan sonra da yer almam. Yeter ki işin aslı astarı nedir gelip sorsunlar. Belediye personeli olan bir şahıs için ‘kadrosunun basın yayın ve gazetecilik olduğu halde çöpe verildi’ iddiası

Değerli Yatağanlılar bu şahsın belediye ile olan iş akdi iddia edildiği gibi basın yayın ve gazetecilik değil sözleşmesinde yazıdığı üzere temizlik işçisidir. Verilen görev iş akdine uygun ve kadrosu gereğidir. ‘Gazeteci çöpe gönderildi ‘ haberi tamamen mesnetsiz ve çarpıtılmış bir haberdir

Keza bahsi geçen personel de seçimlerden bu yana malum çevrelerin referanslarıyla rapor üstüne rapor alarak bir türlü iş başı da yapmamıştır.
"İDDİA KÜLLİYEN YALANDIR"

3. Bir diğer konu ise Ramazan davulcularının, belediyemizden 100 bin TL ödeme talep ettikleri ve buna karşın benim 'davulu kim çaldırdıysa onlar ödesin’ şeklinde yanıt verdiğim iddiasıdır ki bu iddia külliyen yalandır.

Açıkçası birçok il ve ilçelerde davulcular Ramazanda davul çalmak için ihaleye girip para öderken, Yatağan Belediyesinde nedense tam tersine üstüne para ödeyeceği bir anlaşma içine girmiştir. Bunun sebebini anlamak gerçekten çok zor. Tüm bu duruma rağmen devlet kurumlarında devamlılık esastır anlayışı gereği bu borcu ödeyeceğimiz de taahhüt ettik.

Bahsi geçen şahıs, belediye başkanlığı makamına gelerek, 100 bin tl alacaklı olduklarını beyan etmiş, bende kendisine şuan 20 bin tl ödeyebileceğimizi üstünü de daha sonra tamamlayacağımı söylememe rağmen bu ödemeyi kabul etmeyeceğini söylemiş ve uygunsuz bir uslüpla bağırarak şahsıma ve temsil ettiğim belediye başkanlığı makamına tehdit ve hakaretlerde bulunmuştur.

Bu olaya o esnada makam odasında bulunan diğer misafirlerde şahittir. Yatağan halkının iradesini temsil eden bu makama hiç kimsenin saygısızlık yapmasına asla müsaade etmem. Bu konu da yasal süreci de başlatmış bulunmaktayım.

Belediyemizin mali bilançosunu sizlerle daha önce paylaşmıştım. Şuan yaptığımız kısa, orta ve uzun vadeli ödeme planlarımız doğrultusunda bir takım kararlar aldık. Bu karalar neticesinde belirli bir mali disiplini hedefleyerek yürüyoruz. Bu çerçevede kısa vadeli ödemelerimizi gerçekleştirmek için belediye meclisinden bir takım taşınmazların satış yetkisini aldık. Belediye meclisinde söylediğim gibi bu taşınmazların hepsinin satışı gerçekleşmeyecektir.

"SOSYAL BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI İLE ÇIKTIĞIMIZ YOLA DEVAM EDECEĞİZ"

Acil ödenmesi gereken, ödenmediği takdirde alacaklıların belediyemiz hakkında hukuki süreci başlatabilecekleri tabiri caizse kapıya dayanacak alacaklılar nedeniyle kaynak bulmak adına hiç istemeyerek de olsa zorunda kalınarak alınmış bir karardır.

Belediye meclisinde satış kararı alınan 28 taşınmaz içinde Bozüyük Vakfından Belediyeye geçen, Yeni Mahalle sınırları içinde bulunan tarlalarda mevcuttur. Bunların da satış listesinde bulunma sebebi 3. Tekil şahıslara satış gayesiyle değil büyükşehir belediyemize tarım amaçlı kullanmak üzere tahsis edilmesi amaçlıdır. Tekrar ediyorum; 3. Tekil şahıslara satış gayesiyle değil büyükşehir belediyemize tarım amaçlı kullanmak üzere tahsis edilmesi amaçlıdır. Yani halka ait olan yine halkın olmaya devam edecektir.

Müsterih olun, emanetiniz emin ellerdedir belediyemize giren çıkan her kuruşunuz bize emanettir. Biz bunun hassasiyeti ile hareket ediyoruz ve edeceğiz. Kısa, orta ve uzun vadeli yapılan programımızla hedeflediğimiz doğrultuda adım adım ilerliyoruz. Şeffaf, hesap verebilir, sosyal bir belediyecilik anlayışı ile çıktığımız yola devam edeceğiz. Sizlerden sadece zaman istiyor ve hakkımızda ki art niyetli kara propagandalara itibar etmemenizi bekliyorum.”

Editör: Esra Kapıcı