Muğlanın Fethiye ilçesinde yaz mevsiminden kışa sonbahardan ilkbahara kadar tüm mevsimleri teknelerinde geçiren İngiliz, Rus ve Ukraynalı turistler “Türkiye de Fethiyede çok Huzurluyuz. Cennet Fethiyede güneş, Doğa, deniz ve hava harika. Yaz ve kış ile tüm mevsimleri teknemizle bu sakin şehrin koylarında geçiriyoruz. Kısacası burada Türkiyede çok Huzurluyuz. Güvendeyiz. Sokakta da restauranlarda ve marketlerdeki pek çok insanla dost olduk. Türkler çok sıcak kanlı. Bizi işte Fethiyede tutan yıl boyu teknemizde kalmamızı sağlayan etkenlerden biri de bu”diye konuştular.

Fethiyede Ece Marinada yıl boyu teknelerinde tatil yapan  İngiliz emekli mühendis Danny Harford eşi Julie Harford Ukraynalı emekli Mykmaylo Postolov(67) Rusyadan Evgenii Zenka(39) yine Rusyadan Alexabder Temchenko(49) ve eşi Oksana Türkiye de huzurlu ve  güvende olduklarını dünyanın hiçbir yerinde  olmayan masmavi deniz, Doğa, güneş ve harika cennet koyların Fethiyede olması bizi mıknatıs gibi Türkiyeye çekti dediler.

Yaz Ve Kış Hep Fethiye’de Teknede Yaşıyorlar (14)

Mesleği uçak mühendisliği olan İngiltere de otomobil alım

Satımı ve emlak sektörü görevlerinde bulunan emekli olduktan sonra el sanatları işi ile uğraşan sanatçı eşi Julie Harford ile 13 yıl önce satın aldıkları”Rebecca” isimli teknesiyle Fethiyeye gelen Danny Harford “İyiki Fethiyedeyiz. Ülkemiz İngiltere de çok para kazandık Türkiyede harcıyoruz. En önemlisi Fethiye ve çevresindeki doğal güzellikler, deniz, koylar ve harika havası ile tarihi ve kültürel güzellikleri bizi buraya çekti. 19 yıl önce turist olarak geldiğimiz Fethiyeye 13 yıl öncede teknemizle geldik. Ve yılın büyük bir bölümünü  teknemizde geçiriyoruz. Aradığımız herşeyi buluyoruz. Fethiye huzur bulduğumuz sakin  bir şehir. İyiki Fethiyedeyiz Sokağa çıktığımızda hemen herkesi tanıyoruz. Markette, restaurantta insanların ilgisi mükemmel onlarla adeta arkadaş olduk. Koylar harika. Teknemizle açılıp bu koylar da günlerimizi huzurlu şekilde geçiriyoruz. Çarşı Pazar gezerek hayatımızı yaşıyoruz. Kısacası ülkemizde kazandığımız parayı cennet Fethiyede harcıyoruz. İyiki Türkiyede Fethiyedeyiz 77 yaşındayım oldukça dincim. Bu da Fethiyenin güzel Havasından kaynaklanıyor”ifadelerini kullandı.

BARIŞI TÜRKİYE SAĞLAYABİLİR

Rusyada Reklamcılık işi ile uğraşan Alexabder Temchenko (49)eşi Oksana ile üç yıl önce Fethiyede teknelerinde yaşamaya karar verdiler. Annesi Rus, babası Ukraynalı olan Alexander Temchenko Rusya Ukrayna savaşının en kısa sürede bitmesini isteyerek bu konuda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlayacağına inanıyor.

Temchenko “Vücudumun bir bölümü Rus bir bölümü Ukrayna Her iki bölgeden yakınlarım ve arkadaşlarım var. Türkiyenin bu savaşı durduracağına inanıyorum. Tahıl koridoru anlaşmasını sağlayan Türkiye BARIŞI da sağlayacak tek ülkedir. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu barış girişimlerini takdirle izliyoruz”dedi.

Fethiyeye tam 10 yıl önce turist olarak geldiğini, çok beğendiğini emekli olunca ü yaşamak için 3 yıl Önce FERREO isimli tekneyi satın aldıklarını anlatan Temchenko yaz kış Fethiyede harika günler geçiriyoruz. Fethiye Kaş Bodrum koyların geziyoruz. Bütün sene çok güzel bir hava var. Fırtına rüzgar yok. Huzurlu ve güvende olduğumuzu söyleyebiliriz. Buradan geri dönmek yok. Hayat Türkiyede çok güzel “dedi.

Yaz Ve Kış Hep Fethiye’de Teknede Yaşıyorlar (11)Yaz Ve Kış Hep Fethiye’de Teknede Yaşıyorlar (9)

Özgür Şehirdeyiz

Rusyadan engelli maaşı alan ve “IOLANTA”isimli teknesini bağlayan

Yaz kış Fethiye Ece Marinada hayatını yaşayan EVGENİİ Zenka (39) Fethiye Kaş arası ile Göcek koylarında Yelken açtığını böylesine güzel bir hava ile doğanın dünyanın hiçbir yerinde bulunmadığını kaydetti.

Zenka “Türkiyede olmaktan çok mutluyum. İşte Fethiye Körfezi. İşte koylar. İşte Babadağ Ölüdeniz. Böyle bir cennet dünyada yok. Bu çok Araştırma yaptım. İyiki Fethiyedeyim. Rusya Ukrayna savaşının durdurulup barışın bir an önce sağlanmasını istiyorum. Özgür şehir Fethiyede huzur içindeyim Sadece son günlerde fiyatların atmasından üzüntüm var.Fethiyede yaşamaya devam edeceğim”şeklinde konuştu.

Yaz Ve Kış Hep Fethiye’de Teknede Yaşıyorlar (6)Yaz Ve Kış Hep Fethiye’de Teknede Yaşıyorlar (4)

Daha Uzun Yaşamak İstiyor

Oğlunun araştırması sonucu 15 yıl önce Türkiyeye Fethiyeye gelen ve çok beğendikten sonra  satın aldığı Teknede yaz kış hayatını yaşayan 67 yaşındaki Ukraynalı emekli Mykmaylo Postolov daha uzun yıllar sağlıklı yaşamak için Fethiyede Türkiye deyim dedi. Fethiyede ki hava Doğa güzelliği deniz dünyanın hiçbir yerinde yok. 15 yıl önce oğluma araştırayım. Yaşayabileceğim kent olarak Fethiyeyi seçtim. Sakin ve huzurluyum. Tek isteğim bu cennet Fethiyede daha uzun yıllar yaşayabilmektir. Denizde emekliliğin tadını çıkarıyorum.Devam eden Rusya Ukrayna savaşının durdurulmasını arzuluyorum. Türkiyenin ve başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın barışın sağlanması için verdiği gayreti takdirle karşılıyorum. Fethiyede teknemde yalnız yaşıyorum. Ancak burada sıcak kanlı insanlarla dost oldum. Hayatımın en güzel yıllarını masmavi koylar da geçirmekten mutluyum “dedi.

Yaz Ve Kış Hep Fethiye’de Teknede Yaşıyorlar (10)Yaz Ve Kış Hep Fethiye’de Teknede Yaşıyorlar (8)Yaz Ve Kış Hep Fethiye’de Teknede Yaşıyorlar (7)Yaz Ve Kış Hep Fethiye’de Teknede Yaşıyorlar (5)

Editör: Erdoğan Cankuş