Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konut kiralarında iki yıldır süren yüzde 25’lik artış sınırının devam etmesi için bir neden görmediğini ve devam etmesi için bir çalışma yapılmadığını açıkladı.  Peki, 1 Temmuz sonrasında konut kiralarında yüzde 25 zam sınırı kalkınca neye göre artış yapabilecek? Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, bu soruları yanıtladı. Fethiye’de ortalama ev kirasının 10 Bin ila 20 Bin TL arasında olduğunu ifade eden Oğuz, yüzde 25 zam sınırlamasının kalkmasıyla “Piyasanın içerisinde fiyatlar belirlenecek” dedi.

Kirada Yüzde 25 Sınırı Ne Zaman Kalkacak?

Türk Borçlar Kanunu’na 8 Haziran 2022’de eklenen geçici madde ile konut kiralarına yüzde 25 kira artış zam sınırı getirildi. Bu sınırlama 1 Temmuz 2024’e kadar uzatıldı. Bu düzenleme kapsamında konut kira artış oranının tavanı yüzde 25’le sınırlandırılmıştı. Şimşek, yeni düzenleme yapılmayacağını açıkladığı için 1 Temmuz’dan sonra konut kiralarındaki yüzde 25 zam sınırlaması yasası ortadan kalkacak.

“Kiraların Piyasa Fiyatları İçerisinde Belirlenmesi Son Derece Sağlıklı Olacaktır”

Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, “Öncelikle kira artışlarının %25 de sınırlı olması koşulu temmuz ayı sonu itibariyle sona erecek. Şuan itibariyle %25 sınır geçerli. Ancak hükümetin maliye kararında böyle bir açıklamanın gelmiş olmasından hükümetin enflasyon konusunda ciddi bir politika izlediğinin göstergesi dışa vurmuş olarak görebiliriz. Temmuz ayından sonra kira artışlarının %25’le sınırlı olmaması dışında piyasa biraz daha normale dönmüş olacak. Piyasanın içerisinde fiyatlar belirlenecek. Geçtiğimiz yıllarda kiracılar ve ev sahipleri arasında çok ciddi sıkıntılar ortaya çıktı. %100 civarında olan enflasyonun %25 kira fiyatında sınırlandırılması durumunda ev sahipleri enflasyona yenilmemek için çeşitli sebeplerle kiracıları çıkarmak istediler. Dolayısıyla bu tür mazerete gerek kalmadan kiraların piyasa fiyatları içerisinde belirlenmesi son derece sağlıklı olacaktır. Bölgemizde kira fiyatları şehir merkezi ve kırsal alan olarak değerlendirdiğimiz zaman bu 5 Bin TL ile 50 bin TL arasında değişiyor.  Geniş bir yelpaze var. Fethiye’de ortalama kira fiyatları 10 bin lirayla 20 bin lira arasında olduğunu söyleyebiliriz.” Diye konuştu.

“Yüksek Faizler Konut Piyasasını Negatif Etkiliyor”

Faizlerin yüksek olmasının konut satışlarına yansımasından bahseden Serdar Oğuz, “Konutsal satışlar geçtiğimiz yıla göre daha düşük. Aslında satışlar kredi üzerinden devam eden bir süreç. Uzun süreli kredilendirilmenin ortadan kalkmasıyla ve yüksek faiz olduğu için vatandaşın borçlanma kabiliyeti düşüyor. Dolayısıyla yüksek faizler konut piyasasını negatif etkiliyor. Faizlerin bir an önce düşmesi ekonomik programın, enflasyonla ilgili çalışmalarının netice vermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: Onur Çadır