Eğitim programı kapsamında Fethiye Alzheimer Derneği Birim Sorumlusu Yaşlı Bakım Teknikeri Sosyolog Melis Salgıncı, bakım vermenin incelikleri isimli sunumunu gerçekleştirdi. Şefkat ve empati ile yeni yaklaşımlar mottosuyla yapılan seminerde Salgıncı, evde bakımda temel bilgiler ve etik konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Alzheimer Derneği Gündüz Yaşam Parkı’nda düzenlenen Haziran ayı etkinliğinde ayrıca duygusal destek ve iletişim ile bakım verenlerin kendi bakımları üzerinde de duruldu.

Evde yaşlı bakımında temel bilgilerin kişisel bakım, giyinme, beslenme ve ilaç takibi, güvenlik önlemleri, ergonomik düzenlemeler ile evde konfor olduğunun altını çizen Yaşlı Bakım Teknikeri Melis Salgıncı; bu hususlarda neler yapılması gerektiğini detaylı olarak anlattı. Duygusal destek ve iletişimin de önemine vurgu yapan Salgıncı; aile içi destek, empati kurma, iş bölümü ve sorumluluk ile aile bireylerinin hem kendilerinin hem bakım verilenlerin hayatını kolaylaştığını belirtti.

Yaşlılık ve yaşlanmanın kronolojik, biyolojik, fizyolojik, psikolojik, sosyo-kültürel, ekonomik, toplumsal boyutları hakkında katılımcıları bilgilendiren Melis Salgıncı, bakım verenlerin kendilerine karşı sorumluluklarının bu süreçte oynadığı rol hakkında bilgiler aktardı. Salgıncı, “Duygularınızı ve düşüncelerinizi kendinize saklamak, sadece stresi artırır. İletişim kurmak, sorunların üstesinden gelmek için ilk adımdır. Bir yaşlıya bakım verirken, zaman zaman karşılaşılan zorluklar kaçınılmazdır… Kendi öz-bakımımızı ihmal etmeden; sabır, şefkat ve empati ile sevdiklerimize verdiğimiz bakımın niteliğini artırmak, bize ve onlara daha sağlıklı bir deneyim sunar. Bu süreçte unutulmaması gereken en önemli unsur dengedir” dedi.

Seminerde katılımcıların sorularını da cevaplandıran Fethiye Alzheimer Derneği Birim Sorumlusu Yaşlı Bakım Teknikeri Sosyolog Melis Salgıncı, ailelerin bakım verilen yaşlılara yaklaşımı konusunda da örnekler verdi. Sunum sonunda Melis Salgıncı’ya öğretmenleri Öğretim Görevlisi Çiğdem Alaca, Öğretim Üyesi Dr. Melek Şahin, FETAV Müdürü Dilek Dinçer ve Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nagihan Bulut tarafından çiçek takdim edildi.

Whatsapp Görsel 2024 06 08 Saat 15.09.23 30Cc0E48

Editör: Onur Çadır