Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir’in yaklaşık 1 hafta önce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığına bir dilekçe göndererek esnaf ve sanatkarların, esnaf kefalet kooperatifi aracılığı ile kullandığı kredi faiz oranlarının geri çekilmesi için gerekli girişimlerin yapılmasını istediği öğrenildi.

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir ‘in üst birliğe yazdığı yazıda kredi faiz oranlarının düşürülmesini isteyerek şöyle denildi: ‘’Esnaf ve sanatkarlarmızın esnaf kefalet kooperatifi aracılığı ile kullandığı krediler Maliye Bakanlığının aldığı bir kararla yüzde 100’e yakın bir faiz artışına gidilmiş olup 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren uygulamaya geçmiştir. Küçük esnaf ve  sanatkarlarmız ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıdan en çok etkilenen kesimdir.

Asgari ücret de yapılan artış SGK primleri ve günlük değişen fiyat istikrarsızlığı kira artışları girdi ve hizmet alımları yüzde 100 artmıştır. Esnaflarımız geçimlerini sağlayabilmek yaşanan ekonomik sıkıntıdan kurtulabilmek işyerlerini yenilemek yeni teknolojik demirbaş alımları için esnaf kefalet kooperatifi aracılığı ile kullandığı kredileri faiz oranlarındaki artış esnafı işyerindeki demirbaşını satma noktasına getirmiştir. Bu nedenle esnaf ve sanatkarlarımızın esnaf kefalet kooperatifi aracılığı ile kullandığı kredi faiz oranlarının geri çekilmesi için gerekli girişimlerin yapılmasını arz ederiz.’’ 

Sedrf

Editör: Erdoğan Cankuş