Fethiye’de turizm kadar önemli olan tarım, gün geçtikçe düşüşe geçiyor. Örtü altı domates yetiştiricileri sezonun bitmesiyle seralarında kalan domatesleri salça tırlarına döküyor. Ortalama 15 kilogramlık bir kasayı 9 ila 10 TL arasında salça tırlarına satan üreticiler, maddi kazançtan çok tarlalarını kalan domateslerden temizlemek için bu işlemi yaptıklarını ifade ettiler. Salçalık domatesin kilogramının 60 kuruştan satıldığını ifaden eden üreticiler, geçmiş yıllara göre üretimin her yıl daha da kötüye gittiğini belirttiler. Bu yıl girdi maliyetlerinin yanında domates fiyatlarının çok düşük kaldığını belirten Domates üreticisi Ali Sait Erişken, girdi fiyatlarının altında ezildiklerini söyledi.Karaçulha Toptancı Halinde Salçalık Domates Mesaisi (7)“Girdi Maliyetlerimiz Çok Yüksek”

Domates üreticisi Ali Sait Erişken, “Güzlük domatesler bedavaya gitti. Fidan 30 TL, domates ise 5 ila 10 TL arasında değişiyor. Çoğu salçaya döküyor. Artık geçmiş yıllara göre dikim olmayacak. Geçmişte cebimizde para kalıyordu. Bu sene fiyatlar çok erken düştü. Zarar üstüne zarar yazıyor. Dün domatesin kilosunu 3 TL’den sattım. Tabi komisyoncudan diğer şehirlere kaç TL’den gidiyor, onu biz de bilmiyoruz. Yine Fethiye’de semt pazarlarına gidiyoruz. 25-30 TL’den aşağıya domates yok. Girdi maliyetlerimiz çok yüksek. İlaç, gübre, fidan çok pahalı... Bir sürü ilaç vermek zorunda kalıyoruz” diye konuştu. Karaçulha Toptancı Halinde Salçalık Domates Mesaisi (4)“Gayemiz Seralarımızı Temizlemek”

Konuşmasını sürdüren Erişken, “Salçanın da bize bir getirisi yok. Bizim gayemiz seralarımızı temizlemek. Serada kalırsa, tarla sürüldüğü zaman kalan domatesler eziliyor ve tohumları saçılıyor. Dikim zamanında her yerden fide çıkıyor. Onlarda işe yaramıyor” dedi.

Karaçulha Toptancı Halinde Salçalık Domates Mesaisi (8)Karaçulha Toptancı Halinde Salçalık Domates Mesaisi (6)

Editör: Onur Çadır