Ölüdeniz mahallesinde yer alan bu eşsiz plaj, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Türkiye'deki ilk mavi bayrak alan plajlar arasında yer alan Kumburnu Plajı, berrak suyu ve doğasıyla hayran bırakıyor. Özellikle yamaç paraşütü yapanlara gökyüzünden sunduğu manzaralarla dikkat çeken plaj, Türkiye'nin turizm pazarlarında tanıtım amacıyla sıkça kullanılıyor. Plajın işletme müdürü Burak Ardahan, Kumburnu'nun hem Türkiye'de hem de dünyada en iyi plajlar arasında yer aldığını belirtti.Whatsapp Görsel 2024 05 29 Saat 15.53.04 06136076"SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM ANLAYIŞIYLA KORUYORUZ”

Plajın işletme müdürü Burak Ardahan, 2024 mavi bayrak ödüllerinin kısa süre önce açıklandığını ifade ederek, Kumburnu Plajı'nın 23. kez bu ödüle layık görüldüğünü söyledi. Bayrağın her yıl yenilendiğini ve 5-11 Haziran'da kutlanacak Çevre Haftası'nda göndere çekileceğini kaydeden Ardahan, plajın güzelliğini sürdürülebilir turizm anlayışıyla koruduklarını vurguladı.Whatsapp Görsel 2024 05 29 Saat 15.52.55 5Ad3F84A

TÜM KRİTERLERE UYULDU

Mavi bayrak ödülünün alınabilmesi için deniz suyu kalitesi, yüzülebilirlik durumu, çevre eğitim faaliyetleri, tesisin düzeni ve güvenlik önlemlerinin iyi olması gerektiğini söyleyen Ardahan, "Kumburnu Plajı da tüm bu kriterlere uyarak yaklaşık çeyrek asırdır her yıl mavi bayrağı dalgalandırmaya devam etti" dedi.

“PLAJLARIMIZ TEMİZ TUTULMALI”

Ardahan, bölgede bulunan yürüyüş yollarındaki temizlik çalışmalarının gün boyu sürdüğünü belirterek, plajda görev yapan personele çevre eğitimleri verdiklerini söyledi. Ziyaretçilere de tesisin çeşitli noktalarında bulunan mavi bayrak panoları ve uyarı levhalarıyla çevreye duyarlı olmalarını hatırlattıklarını ifade etti. Sürdürülebilir turizmi desteklemek ve gelecek nesillere temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak adına plajın temiz tutulmasının önemini vurguladı.

YAMAÇ PARAŞÜTÜNÜN ETKİSİ

Babadağ'dan yapılan yamaç paraşütü uçuşları sayesinde Kumburnu Plajı'nın tanınırlığının arttığını belirten Ardahan, yamaç paraşütüyle uçuş yapanların, Kumburnu'nun eşsiz manzarasını gökyüzünden izleyebildiğini ve fotoğraf ile videolar çektiğini anlattı. Bu görüntülerin plajın tanıtımında büyük rol oynadığını belirten Ardahan, Kumburnu Plajı'nın dünya çapında bilinirliğini artırdığını ifade etti.

Whatsapp Görsel 2024 05 29 Saat 15.53.04 6118A5A8

Editör: Onur Çadır