SİYASET DEĞİLDE; KONU ‘’ENVER YALÇIN,, BUGÜN..!!!

Bir insan düşünün..Birçoğunuz gibi üniversite mezunu değil…Vatansever..Ama sevgi dolu yüreği..Birçoğumuzda olmayan bir özelliğide var..Varsada…yoksada Fethiye sevdalısı..! Yörük kültürü ile yoğrulmuş bir kardeşimiz..! Eski kargı köyü muhtarı….İsmail Yalçın’ın oğlu Enver Yalçın’dan söz edeceğim size..!

              34 yılın 27 yılı haftanın 6 günü yazan beni bilirsiniz…Şahıslar hakkında bir köşe yazısı yazmamışımdır. Ayrıcalıklı olmamışımdır.. Ama bugün ilk defa bir insanı anlatmak istiyorum size.! Enver Yalçın’ı anlatmak istiyorum…
              Önce şunu söylemek istiyorum..34 yıldır devam eden ‘’YAZIN YAŞAMIMDA,, ve TV yayın sürecinde Enver Yalçın kadar bana etki eden bir insanla karşılaşmadım..Sohbetim bile yoktu kendisi ile..! Yörüklerle ilgili bir programda bir araya geldik TV ekranın’da.. 1996’dan beri sürdürdüğüm TV yaşamında inanın bu kadar mutlu olmadım..

              ‘’Gocaman bir insan tuvalete gidiyor..Büyük abdestini yapıyor..Sifona basıyor.. 12 Litre suyla ‘’ettiğini,, gönderiyor foseptiğe..!! Ama bir çocuk geliyor.. ‘’Tidiriyor,, aynı yere.. O’da basıyor sifona.. 12 Litre su’da onun için gidiyor..  Bu olmamalı…buna çare düşünülmeli.. Su bizim suyumuz..Su’ya sahip çıkılmalı,, dedi..!. Gülümsedim! Ama doğruydu.. Düşüncesine bir yanıt veremedim.. Suskun kaldım bir sunucu olarak..!
 Ve o günden sonra dostluğumuz devam etti.. Eşeklerden süt sağıldığını ve şifa olarak kullanıldığını Enver sayesinde öğrendim.. Ve en önemlisi BİR EŞEK DÜĞÜNÜNE şahit oldum…Enverin eşeği için bir İngilizin EŞEĞİNE gelin almaya gittik.. TV’de yayınladık.. Ulusal TV’lerde gündem oldu.. Canlı yayınlara katıldı Enver kardeşim. Fethiye isminden söz edildi TV’lerde.!. Kim ne derse desin kimsenin düşünemediğini yapmıştı Enver..!
               Ve o sevgili kardeşim İsmail Uzunoğlu ile birlikte Yörük müzesi kazandırandır fethiyemize..! Anadoluyu adım adım dolaşıp; Yörük kültürü ile ilgili materyalleri toplayıp bizim KARGI KÖYÜNDE ZİYARETÇİLERE ÜCRETSİZ SUNANDIR..!

            Ve en önemli özelliği KAHVALTI SUNDUĞU MEKANDA insanlarımızla sohbetleridir. Hiç kimseden çekinmez.. Ne düşünüyorsa açık açık söyleyiverir.. Babası fethiyemizde en büyük
S. DEMİREL hayranıydı.. Enver’de bunu devam ettirdi.. Ama günümüz Türkiyesinde hiç YANDAŞ OLMADI.. Vatan sevgisini hiç terk etmedi.. Vatanseverliğin yolundan hiç ayrılmadı.. Hele en önemli özelliği ATATÜRK SEVGİSİNİ ADETA NAKŞETTİ YÜREĞİNE.!!! Dinimiz..bayrağımız, vatanımız ve Atatürk sevgisi en yüce değerdir onun için..  Taviz vermez..ölümüne mücadele eder KENDİNİ BİLMEZLERLE..!

          Ve o bana göre ençok sevilenlerdendir fethiyemizde… Sadece onunla sohbet etmek için gelenler vardır MEKANINA.! Yaşanmışlıklarını anlatınca dikkatle dinlemek zevk verir inanın.! Mekandan ayrılırken bir parçanız orda kalır adeta… Onunla tekrar sohbet etmeyi sabırsızlıkla beklersiniz…
Heryerde kahvaltı vardır.. Çok kez şahit oldum.. Muğladan marmaristen.. Milastan hatta hatta Aydın’dan onunla sohbet etmek için gelen insanlar gördüm..

        Ve enson yüreklerde yer eden SEVGİ DUYGUSUNU kızının düğününde daha bir hissettim. O düğün kadar kalabalık bir düğün merasimine hiç şahit olmadım fethiyemizde.. Hele Yörük CAMİASININ ilgisi ne kadar güzeldi ALLAHIM..! Muğladan berisi akmıştı adeta YÖRÜK ENVERİN kızının düğününe..! Bu beklentisiz bir dostluğun yansımasıydı bence..!.
        34 yıllık yazın yaşamımda kesinlikle böyle bir yazı yazmadım.!! Okuyanlar….takip eden dostlarım bilirler..Ama Enver müstesna bir kişiliktir.. Bazen kabadır.. Söylenemeyecek şeyi söyleyiverir.. Hakedenleri anında KIRAR..!  Ama bunun yanında sevgi doludur yüreği..! Kahvaltı sonrası portakal….su…ile sizi yolcu ederken gözlerindeki parıltı mutlu eder sizi..!
      Ve yıllarca babasının yanında ona destek veren sevgili kızını’da kutluyorum..Tahammülü zor olan bir insana karşı hep sıcacık oldu.! İtiraz etmedi hiçbir FİKRİNE..! Enver Mahzun.. Ama mutluda.. WOSVAGEN arabayıda hediye ediverdi CAN kızına..! Bir FENOMENİ değilde..yüreği güzel bir insanı anlatıverdim size.!