BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE RAKAMLAR BİZE NE DİYOR?

31 Mart 2024 seçimlerinde kim belediye başkanı olacak? Gelin bunu biz rakamlara soralım: Kişiler yanlış söyler ve bizi yanıltabilirler; ama rakamlar bizi aldatmaz. Yeter ki, rakamları çarpıtmayalım..

Önümüzdeki bu seçimi kim kazanacak, bunu genelde herkes merak eder; ama en çok adaylar merak eder. Seçmenin elindeki mührü kime vuracağını kimse bilemez. Sadece bir algı yönetimi ile, şu aday "en güçlü" veya "en büyük" gibi yanlış ve hatalı varsayımlarda bulunuruz veya bulunduruluruz. Aslında, seçimde en güçlü olan seçmen vatandaştır; ama yanlış ve yersiz propaganda ile vatandaşı yönlendirme ve aldatma kabiliyetiyle, seçmen elindeki tercih hakkına değil de, algı yönetimine mağlup olmuşsa, güçlü veya büyük zannettiği adaya oy verebilir. İşte bütün bu propaganda veya kara propaganda çalışmaları bunun için yapılır. Ve bu sayede birleri de bunu kazanca çevirmiştir bile.

Bir şeyin aslını ve esasını görmek ve anlamak için, illa o şeyin içinde değil de, biraz uzaktan bakmanın faydası vardır. En son yakın seçim 14 Mayıs 2023 seçimleri bize sayısal olarak ve oy yüzdesi olarak çok şey anlatır. Sadece Fethiye' de yüzde beşi geçen partilere baktığımızda, CHP % 32,16 ile 36.633 oy, Ak Parti %28,36 ile yüzde 32.302 oy, İyi Parti % 21, 87 ile 24.914 oy, MHP %5,64 ile 6426 oy, TİP % 5,68 ile 6391 oy almıştır.

Bu seçimi alabilecek 2023 seçimleri rakamlarına göre, CHP, Cumhur İttifakı, ve İyi Parti adayları bu yarışın favorisi görünüyor. Bu seçimi Cumhur ittifakının kazanması için, Ak Parti ile MHP nin seçmenlerinin kayıpsız bir şekilde adayını desteklediğinde % 34 ile kazanması muhtemel görünüyor.

CHP nin yani Alim Karacanın seçimi kazanması için bütün sol oyların kendisinde toplanması ve hiç fire vermemesi ve Cumhur İttifakının oylarının başka adaylara dağılması lazım. Eğer Alim Karaca, bir de yüzde 2 veya üç oranında sağ seçmenden oy alırsa; artık bu seçimi rahatça kazanabilir.

İyi Parti adayı Behçet Saatçı elindeki yüzde 21 lik oyu hiç fire verdirmeden muhafaza etmesi şartıyla, Behçet Saatçı' nın hem Ak Partili seçmenden, hem de MHP li seçmenden yüzde 16-20 oranında oy alması halinde, iyi parti oyu yüzde 21 iken, buna yüzde 16- 20 arasında oy ilave etmesi gerekiyor. Böylece yüzde 36- 40 arasında bir oy yüzdesi ile bu seçimi kazanması muhtemel görünüyor. Eğer Cumhur İttifakındaki oyların yarısı Behçet Saatçı' ya gitmezse, Seçimi Alim Başkan kazanacaktır.

Bu ülkede, İzmir ve Tunceli gibi kemikleşmiş vilayetler hariç CHP nin seçimi kazanma şansı, 1950 deki Demokrat Parti mirasındaki sağ partilerin birden fazla olması ve sağ oyları bölmelerine bağlıdır. Bu yolda "mağlup" "galip" olur; "galip" de "mağlup" olur. Seçim sonucu rakamların ifade ettiği bir gerçek bu. Hoşunuza gitmese de böyle.

İyi Partinin seçimi kazanması için oy yüzdesi ve sayısı yetersiz. Bunu için Ak Partinin ve MHP nin içini oyması ve kendine yöneltmesi halinde, ama kendine bu iki partinin oylarının en azından yüzde ellilik bir kesimini çekmesiyle seçimi kazanması mümkün görünüyor. Bunun için de Cumhur ittifakı adayı Kökten'in, elinden geldiği kadar hata yapması, yanlış üstüne yanlış koyması ve seçmenini bezdirip, bıktırıp küstürüp, altın tabakta Behçet Saatçı' ya sunması gerekiyor.

Şimdi siz çevrenize bakın parti fanatiği olmamış veya adayla kirli ilişkilere girmemiş, menfaat için siyasete koşmayan normal işinde gücünde vatandaşlar ne diyor, ne düşünüyor? Yani Ak Parti ve MHP' li seçmenler, cumhur ittifakı adayını beğenmiyorsa, oy vermeye bile gitmeyecekse, veya ya Alim Başkan'a ya da Behçet Başkan'a oy verecekse; Cumhur ittifakı oylarının yüzde 10 fire vermesi halinde, Alim Başkan, rahatça bu seçimi alacaktır. Cumhur ittifakı yüzde elli fire verirse; ve bu fire oylar topluca Behçet Saatçı' ya giderse Behçet Saatçı başkan seçilir. Sonuç şu: seçimi sayısal olarak alacak aday Cumhur ittifakı adayıdır; amma, kan kaybetmeden ve fire vermeden. Alim Başkan' in bu seçimi kazanması da, Cumhur ittifakı adayının yüzde 10 oy kaybetmesine bağlı. En son 14 Mayıs 2023 seçim sonucu rakamlarını ben böyle okuyorum, yanlış okuyorsam beğenmeyebilirsiniz Siz doğrusunu okuyunuz.

Ahmet Beserek