BU SEÇİMİ BARABBA KAZANACAK

Önümüzdeki bu seçimi kim kazanacak diye herkes merak ediyor değil mi?

Ben, bu seçimi Barabba' nın kazanacağına eminim. Öncelikle sizi tarihi bir yolculuğu çıkarıp, size Barabba' nın kim olduğunu anlatayım. Roma İmparatorluğu döneminde, bundan tam 2000 yıl öncesi, Hazret-i İsa zamanında, bugünkü Filistin, Lübnan ve Suriye toprakları, Roma İmparatorluğunun bir eyaleti idi. Hazret-i İsa, Roma tanrılarına tapmadığı ve mevcut kurulu düzen sahibi Yahudilere karşı yeni bir din getirdiği için, Yahudiler tarafından ihbar edilmiş ve yakalanmış ve Roma Kanunlarına göre, Roma tanrılarına tapmadığı için, çarmıha gerilerek idamına karar verilmiştir.

Hazret-i İsa aleyhisselam, insanlara faydadan başka hiçbir zararı olmayan Allah'ın peygamberidir. Hastaları iyileştirmiş; ölüleri dirilmiş ve nefesi, sözleri ve eli şifa kaynağı olan mükemmel bir insan ve Allah’ın elçisidir. Çevresindeki insanlar, ondan iyilikten başka bir zarar görmemişlerdir. Aynı dönemde ve zamanda yaşayan Barabba da, hırsız, gaspçı, tecavüzcü ve kiralık katillik yapan bir serseri hayduttur.

Roma Kanunlarına göre yargılanmış ve suçu sabit görülmüş ve o da çarmıha gerilerek idamına karar verilmiştir. Bu Eyaletin Roma İmparatorluğu valisi, bu iki ölüm mahkumunu huzuruna aldırmış ve şehrin ileri gelenlerini sarayında toplayarak, onlara şöyle bir teklifte bulunuyor: Diyorki, "Roma İmparatoru, bana yılda ölüme mahkum edilmiş bir mahkumu affetme hakkı tanıdı; Ey halkın ileri gelenleri işte önünüzde, Hazret- İsa ve Barabba, bu iki kişiden birisini ölümden affetmek hakkımı kullanmak istiyorum. Ama kimin affedileceğinin tercihini size bırakıyorum. Hangisini affedeyim, hangisini idam edeyim?" Halkın ileri gelenleri içinde bir uğultu ve bir tartışma çıkar; sonra yapılan oylama sonucu, oy çokluğu ile Barabba' nın affı istenmiş ve Barabba salıverilmiş ve Hazret-i İsa' nın ölüme mahkum edilmesine oy çokluğu ile halk karar vermiştir.

Yani seçimi Barabba kazanmıştır. Şimdi sıra bu halkta; yarın bu seçimi kim kazanacak Bana göre en kuvvetli aday, Barabba' nın ruhunu ve yapısını en iyi temsili kendisinde tevarüs ettirmiş; hırsızlığı, soygunculuğu, haksızlığı ve yolsuzluğu, haraç toplamayı görevinin icabı sayan, kirli çevrelerle bağını kurmuş; oyunu para ile satanlardan oy satın almış; her türlü menfaat gruplarıyla anlaşmaya varmış ve bu şehrin ve halkın maddi imkanlarını kendisine ve suç ortakları destekçilerine vaat etmiş ve etmekten geri durmayan bir aday bu seçimi kazanacaktır. Bu seçimi kazanmak için elindeki kirli parayı istediği kadar harcamış, satın alınacak kişileri satın almış, tehdit edilecekleri tehdit etmiş, rant kapılarını suç ortaklarına paylaştıracak bir aday, bu seçimi açık ara zaferle kazanacaktır.

Halka yapacağı hizmeti ve projesi olmasa bile, bu aday "başkan" olduğunda, eğer çalmayacaksa, yolmayacaksa, kirli ilişkilere girmeyecekse, kendisini anlatacağı ve ikna edeceği bir halk tabakası ortada görünmüyor. Ortada görünenler de, "benim şu kadar oyum var, kim bana verirse, oyları onlara verdiririm diyen sürülerin itibar gördüğü bir toplumda yaşamıyor muyuz?

Herkes bize "çok güçlü, çok büyük" diye birini bize göstermiyor mu? ….  Hazret-i İsa' ya karşı Barabba' yı seçen kişiler, halkın ileri gelenleri ve çoğunluğu idi. Çünkü, herkesin Barabba ile kirli bir ilişkisi vardı. Hazret-i İsa'dan isteyemeyecekleri ve kabul ettiremeyecekleri şeyleri Barabba'ya rahatça yaptırabilme hevesi ve düşüncesi, Barabba' yı tercih ettirdi. Şimdi de, bu seçimde Barabba gibi bir soyguncu ve haraççı bir aday bulduğumuzda, artık onun seçimi kazanacağından kimse şüphe etmemelidir.